Trwa ładowanie...
susza

Grozi nam poważna susza. "Sytuacja w Polsce zaczyna wyglądać bardzo źle"

– To będzie skutkować niskimi plonami i wysokimi cenami żywności - prognozuje ekspert Koalicji Klimatycznej prof. Zbigniew Karaczun. Sytuacja hydrologiczna w Polsce jest zła. Nie ma deszczu i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie się pojawił.

Share
Grozi nam poważna susza. "Sytuacja w Polsce zaczyna wyglądać bardzo źle"
Źródło: PAP, fot: Piotr Polak
d1nya8l

– Jeszcze kilka tygodni temu nie chciałem przesądzać, czy susza będzie groźna, czy nie, bo liczyłem, że w marcu lub na początku kwietnia zacznie padać. Deszczu jednak cały czas nie ma i sytuacja w Polsce zaczyna wyglądać bardzo źle – powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" prof. Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Problem suszy zaczyna narastać. Jeśli przez najbliższe tygodnie nie pojawi się deszcz, gleba nie będzie gotowa na zasiewy. Nie pomagają również przymrozki. – To będzie skutkować niskimi plonami i wysokimi cenami żywności – dodał prof. Karaczun.

A tegoroczna zima była najcieplejsza od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych w Polsce. W związku z tym i sytuacja kraju jest poważna jak nigdy wcześniej. W styczniu odnotowano rekordowo niski poziom wód powierzchniowych.

Dodatkowym problemem wynikającym ze zbyt małej ilości opadów będą pożary. Z informacji Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że w zdecydowanej większości kraju mamy do czynienia z dużym zagrożeniem pożarowym.

bazapozarow.ibles.pl
Źródło: bazapozarow.ibles.pl

Zobacz też: Padło pytanie: "czy pójdziesz na wybory?". Wszyscy odpowiedzieli: "nie"

Źródło: gazetaprawna.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1nya8l

Podziel się opinią

Share
d1nya8l
d1nya8l
Więcej tematów