Trwa ładowanie...

Groźby Rosji wobec Finlandii. Wywiad o zagrożeniu

Trudno spodziewać się, aby w najbliższych latach Rosja zdołała znacząco wzmocnić swoje oddziały przy granicy z Finlandią - stwierdził szef agencji analiz wywiadowczych fińskich sił zbrojnych płk Esapekka Vehkaoja.

Share
Władze w Helsinkach o aktywności Rosjan przy granicy Władze w Helsinkach o aktywności Rosjan przy granicy Źródło: PAP, fot: NAINA HELEN JAAMA
d1wt4rl

- W Rosji mówi się i planuje jedno, ale praktyka i rzeczywistość są jednak zupełnie różne - powiedział Vehkaoja, którego cytuje fińska agencja prasowa STT.

Obserwują uważnie Rosjan

Dodał, że "fińska służba wywiadu wojskowego ma wyjątkową zdolność obserwacji tego, co dzieje się w bliskim sąsiedztwie Finlandii, i tego co jest planowane".

d1wt4rl

Podkreślił, że Rosja podczas wojny na Ukrainie poniosła znaczące straty, a działania rosyjskich oddziałów na polu bitwy "nie były na tak wysokim poziomie, jaki wcześniej zakładano".

Zobacz też: Kijów uratowany? Generał o "grze na czas"

Vehkaoja zauważył, że z punktu widzenia Rosji bezpieczeństwo militarne jej sąsiadów oznacza albo wyraźne bycie pod wpływami politycznymi i wojskowymi, albo bycie w sojuszu z Rosją.

- To właśnie jest ta polityka strefy wpływów, i tak: tu Finlandii żyje się w niepewnych czasach, czekając na NATO - podsumował.

Fiński polityk ostro o Turcji. ''Wszyscy powinni ją bojkotować''

W Finlandii rosną nastroje antytureckie po oświadczeniu Turcji, że nie wyraża poparcia dla wstąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Mikko Karna, fiński poseł z Partii Centrum otwarcie nawołuje Finów, aby bojkotowali usługi i produkty pochodzące z Turcji.

d1wt4rl

- Wszyscy powinni bojkotować Turcję, dopóki nie zgodzi się na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO - stwierdził poseł Partii Centrum. Jego zdaniem weto Turcji wobec członkostwa Finów i Szwedów w NATO, to gra polityczna Erdogana na potrzeby polityki wewnętrznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wt4rl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1wt4rl
d1wt4rl
Więcej tematów