Trwa ładowanie...
diki9hl

Gross: Kościół zbyt późno o Jedwabnem

Hierarchia Kościoła katolickiego w Polsce zajęła zbyt późno publiczne stanowisko wobec masakry w Jedwabnem - powiedział Jan Tomasz Gross w wywiadzie dla niemieckiego dziennika
Der Tagesspiegel.

diki9hl
diki9hl

W piątkowym wydaniu gazety amerykański historyk polskiego pochodzenia powiedział: _ Przywódcy Kościoła katolickiego w Polsce wypowiedzieli się publicznie w moim przekonaniu zbyt późno na temat Jedwabnego. Do tej pory powiedziano zbyt mało_.

W Jedwabnem "polscy sąsiedzi" zamordowali co najmniej 1600 żydowskich współobywateli - powiedział Gross, opisując w rozmowie z Tagesspieglem ze szczegółami wydarzenia, które rozegrały się 10 lipca 1941 r. w miejscowości położonej we wschodniej Polsce.

Gross wymienił antysemityzm jako ważny motyw pogromu. _ Na tym terenie Niemcy wymordowali już wcześniej wielu Żydów, zachęcając mieszkańców do zabijania żydowskich sąsiadów_ - wyjaśnił.

Jan Tomasz Gross opisał wydarzenia w Jedwabnem w wydanej w ub. r. książce pt. "Sąsiedzi". Autor stawia w niej tezę, że Żydów zamordowali Polacy. Oskarża również miejscowego biskupa i księży katolickich o obojętność lub wręcz odmowę udzielenia pomocy Żydom. (reb)

diki9hl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diki9hl
Więcej tematów