Trwa ładowanie...
d194ji1

Gross: Kościół zbyt późno o Jedwabnem

Hierarchia Kościoła katolickiego w Polsce zajęła zbyt późno publiczne stanowisko wobec masakry w Jedwabnem - powiedział Jan Tomasz Gross w wywiadzie dla niemieckiego dziennika
Der Tagesspiegel.

d194ji1
d194ji1

W piątkowym wydaniu gazety amerykański historyk polskiego pochodzenia powiedział: _ Przywódcy Kościoła katolickiego w Polsce wypowiedzieli się publicznie w moim przekonaniu zbyt późno na temat Jedwabnego. Do tej pory powiedziano zbyt mało_.

W Jedwabnem "polscy sąsiedzi" zamordowali co najmniej 1600 żydowskich współobywateli - powiedział Gross, opisując w rozmowie z Tagesspieglem ze szczegółami wydarzenia, które rozegrały się 10 lipca 1941 r. w miejscowości położonej we wschodniej Polsce.

Gross wymienił antysemityzm jako ważny motyw pogromu. _ Na tym terenie Niemcy wymordowali już wcześniej wielu Żydów, zachęcając mieszkańców do zabijania żydowskich sąsiadów_ - wyjaśnił.

Jan Tomasz Gross opisał wydarzenia w Jedwabnem w wydanej w ub. r. książce pt. "Sąsiedzi". Autor stawia w niej tezę, że Żydów zamordowali Polacy. Oskarża również miejscowego biskupa i księży katolickich o obojętność lub wręcz odmowę udzielenia pomocy Żydom. (reb)

d194ji1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194ji1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj