GROM ma nowego dowódcę
Ppłk Piotr Gąstał został nowym dowódcą jednostki GROM. Zastąpił na tym stanowisku płk. Jerzego Guta, który został awansowany na zastępcę dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Piotra Patalonga - podał rzecznik prasowy MON Janusz Sejmej.
28.07.2011 | aktual.: 28.07.2011 18:25
O powołaniu ppłk. Gąstała na szefa GROMU poinformował jako pierwszy portal Polityka.pl.
20 lat doświadczenia
Jak podaje "Polityka", Gąstał ma 43 lata; w GROM przesłużył prawie 20 lat. Jest jednym z pierwszych żołnierzy przyjętych do jednostki. Wypatrzył go i ściągnął twórca jednostki gen. Sławomir Petelicki. Ukończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie podyplomowo studiował także bezpieczeństwo narodowe. W 2008 roku obronił pracę naukową na Naval Postgraduate School w Monterey. Zajął się analizą ataków terrorystycznych na ludność cywilną.
Płk Gut był dowódcą GROM od sierpnia ub.r., kiedy to zastąpił płk. Dariusza Zawadkę, który złożył wówczas wypowiedzenie.
Jednostka specjalna
GROM - Jednostka Reagowania Operacyjno-Manewrowego - została powołana 13 lipca 1990. Zorganizowana według wzorów amerykańskich i brytyjskich, od początku składała się wyłącznie z zawodowców i była przeznaczona do działań specjalnych, w tym antyterrorystycznych, poszukiwawczych, rozpoznania, odbijania zakładników.
Żołnierze GROM brali udział w misjach na Haiti (1994), na Bałkanach (1996), w Iraku i Afganistanie. Za jeden z ich większych sukcesów uznaje się pojmanie w Slawonii zbrodniarza wojennego Slavko Dokmanovicia.
Za twórców jednostki uznawani są gen. Sławomir Petelicki - pierwszy dowódca, a także ówczesny minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski. W 1995 roku jednostka przyjęła za patrona Cichociemnych - legendarnych komandosów - spadochroniarzy Armii Krajowej.
Do września 1999 roku GROM podlegał MSWiA, potem został podporządkowany MON. Wtedy też ówczesny koordynator służb specjalnych Janusz Pałubicki odwołał Petelickiego ze stanowiska dowódcy. W maju 2000 roku dowódcą został płk Roman Polko, który dowodził nią do stycznia 2004, kiedy to odszedł ze służby. Zastąpił go płk Tadeusz Sapierzyński. Polko wrócił na stanowisko na początku 2006 roku i dowodził jednostką do listopada 2006 roku, kiedy - odchodząc na stanowisko wiceszefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego - przekazał dowodzenie płk. Piotrowi Patalongowi.
W marcu 2008 roku płk Patalong został przeniesiony na stanowisko dowódcy 18. Batalionu Desantowo-Szturmowego w Bielsku Białej. Tymczasowym dowódcą GROM został ppłk Gut - wówczas zastępca Patalonga. Gut kierował wtedy jednostką przez cztery miesiące, do lipca 2008 roku. Wtedy to dowódcą został płk Dariusz Zawadka - b. żołnierz GROM, powołany z rezerwy.
Latem 2010 roku Zawadka złożył wypowiedzenie ze stanowiska; dowódcą GROM ponownie został wtedy płk Gut. Według pojawiających się w mediach nieoficjalnych informacji, powodem odejścia Zawadki miały być planowane zmiany kadrowe i zapowiedź powołania przez prezydenta elekta Bronisława Komorowskiego na stanowisko dowódcy Wojsk Specjalnych płk. Patalonga.