Trwa ładowanie...

Girkin aresztowany. Awantura przed moskiewskim sądem

Moskiewski sąd aresztował do 18 września Igora Girkina-Striełkowa. To były funkcjonariusz FSB, który po rozpoczęciu przez Rosję wojny w ukraińskim Donbasie w 2014 roku dowodził tam prorosyjskimi siłami separatystów. Został oskarżony o publiczne nawoływanie do prowadzenia działalności ekstremistycznej w internecie. Przed sądem doszło do awantury.

Grirkin aresztowany. Awantura przed moskiewskim sądemGrirkin aresztowany. Awantura przed moskiewskim sądemŹródło: TG
daw1h33
daw1h33

Informacje o zatrzymaniu Igora Striełkowa (wł. Girkina), byłego przywódcy donbaskich separatystów, poszukiwanego za zbrodnie wojenne w Ukrainie, a obecnie blogera wojskowego, krytykującego Kreml, pojawiły się rano. "Wyciągnęli mojego męża pod pachy i wywieźli w nieznanym kierunku" - przekazała żona na Telegramie.

Girkin został przewieziony do moskiewskiego sądu, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące publicznego nawoływania do prowadzenia działalności ekstremistycznej w internecie.

Obecnie Girkin jest tzw. blogerem wojskowym, znanym z entuzjastycznego poparcia dla wojny z Ukrainą, a także z ostrej krytyki ministerstwa obrony, Kremla oraz osobiście Władimira Putina, którym zarzuca błędy i nieudolność. Według ocen ekspertów Girkin cieszy się poparciem w prowojennych kręgach ultraracjonalistów w Rosji.

daw1h33

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dwie główne bolączki Ukrainy. Generał alarmuje

Odpowiada za śmierć setek osób

Rosyjskie media przypomniały, że pojęcie "ekstremizmu" w Federacji Rosyjskiej jest wyjątkowo niejasne i daje niezwykle szerokie pole do interpretacji.

Girkin prosił sąd o areszt domowy z powodu problemów zdrowotnych. - Ostatnio wykryto u mnie dławicę piersiową II stopnia, nie udało mi się uzyskać żadnych zaświadczeń. Codziennie biorę niezbędne leki. Oświadczenie śledczego, że mogę ukrywać się za granicą, jest szczerze śmieszne, jestem poszukiwany przez Interpol w większości krajów świata, zostałem skazany przez trybunał w Hadze na dożywocie za przestępstwo, którego nie popełniłem - stwierdził terrorysta.

Ostatecznie były dowódca separatystów został aresztowany na dwa miesiące. Na posiedzeniu śledczy FSB uzasadnił wniosek faktem, że Girkin służył wcześniej w "jednostce prowadzącej działalność operacyjno-rozpoznawczą", co oznacza, że "może się łatwo ukrywać".

daw1h33

Awantura przed budynkiem sądu

Po ogłoszeniu decyzji sądu przed budynkiem zgromadziła się grupka zwolenników Girkina - wśród nich był Paweł Gubariew, były "gubernator ludowy" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. On również został zatrzymany po tym, jak powiedział, że sam brał udział w operacji wojskowej, a "Igor Iwanowicz słusznie od pierwszych dni krytykował działania ministerstwa obrony". Oprócz niego aresztowano kilka innych osób.

Girkin jest poszukiwany przez ukraiński wywiad za zbrodnie popełnione w Ukrainie.

W 2022 roku został zaocznie skazany przez holenderski sąd na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zestrzelenie nad wschodnią Ukrainą samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 roku. Zginęło wówczas 298 osób. Mężczyzna jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym i objęty sankcjami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
daw1h33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
daw1h33
Więcej tematów