Trwa ładowanie...
d4am2g6

Greta Thunberg – aktywistka klimatyczna nieprzebierająca w słowach

Najnowsze informacje

Greta Thunberg jest znana ze stanowczych wypowiedzi na temat zmian klimatu. Nie boi się mocnych wypowiedzi skierowanych do światowych liderów. Jest twórczynią Młodzieżowego Protestu Klimatycznego.

Oceń jako pierwszy:
d4am2g6
Data urodzenia:

03.01.2003 (wiek: 21 lat)

Miejsce urodzenia:
Płeć:

Kobieta

Pochodzenie:

Szwedka

Nagrody:

Człowiek roku "Time" w 2019 roku

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: Morris MacMatzen

Greta Thunberh jest szwedzką aktywistką. Urodziła się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie. Świat usłyszał o niej po raz pierwszy w 2018 roku, kiedy to rozpoczęła protest pod szwedzkim parlamentem, którego celem było zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne spowodowane działaniem człowieka.

20 sierpnia 2018 roku 15-letnia wówczas Greta Thunberg zamiast do szkoły udała się pod budynek parlamentu. Od tego dnia w każdy piątek zamiast do szkoły, udawała się pod parlament na samotny protest.

Jej starania nie poszły na marne. W grudniu tego samego roku wzięła udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, dokąd przyjechała na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ.

Greta Thunberg twórczynią młodzieżowego strajku klimatycznego

Na udziale w szczycie nie przestała. Przeciw zmianom klimatycznym w 2019 roku protestowała w Londynie i pod Parlamentem Europejskim w Brukseli, na którego forum wystąpiła w kwietniu 2019 roku.

W sierpniu 2019 roku głośno było o podróży Grety Thunberg przez Atlantyk, aby wziąć udział w szczycie klimatycznym ONZ w USA oraz COP25 w Santiago de Chile. 17-latka podróż odbyła jachtem. Z powodu emitowania szkodliwych gazów aktywistka nie podróżuje samolotem.

- Nie powinnam być tutaj. Powinnam wrócić do szkoły po drugiej stronie oceanu. Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoim pustosłowiem. Jak śmieliście! – grzmiała nastolatka podczas szczytu klimatycznego w Nowym Yorku.

Za działania na rzecz klimatu "Time" wybrał Gretę Thunberg człowiekiem roku 2019. Aktywistka znajdowała się również w gronie nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla.

Głosy z Polski krytykujące działalność szwedzkiej aktywistki

Nie wszyscy są zwolennikami działań Grety Thunberg. Abp. Marek Jędraszewski podkreślał, że ekologizm może być zjawiskiem niebezpiecznym. Negatywnie o Thunberg wypowiadał się również o. Tadeusz Rydzyk. - Mówi się o zamykaniu kopalń, bo CO2. A pochłanianie CO2 przez lasy? To jest nic? O tym mówił właśnie prof. Szyszko - zauważył dyrektor Radia Maryja. - Teraz chcą to zniszczyć i mamy płacić za redukcję CO2. Zwracam się też do ministra od klimatu, który przyszedł na miejsce ministra Szyszko. Na światowy szczyt klimatyczny zaprosił Gretę Thunberg - dziecko, które powinno się uczyć. To jeszcze dziecko, ma się uczyć, a nie manipulować innymi dziećmi, aby rozrabiały. Najpierw trzeba nauczyć te dzieci szacunku do przyrody – apelował.

Autorem krytycznych słów pod adresem szwedzkiej aktywistki jest również Janusza Korwin-Mikke. "Co to za świat, w którym ludzie traktują poważnie jakąś siusiumajtkę, powtarzającą z przejęciem bzdury usłyszane poprzedniego dnia w telewizji w audycjach dla idiotów" – pisał na Twitterze.

Na co choruje Greta Thunberg?

Aktywistka wyznała, że cierpi na zespół Aspergera. Oprócz tego lekarze rozpoznali u niej: ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i mutyzm wybiórczy.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4am2g6
d4am2g6
d4am2g6
Więcej tematów
d4am2g6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj