Greta Thunberg – aktywistka klimatyczna nieprzebierająca w słowach
Greta Thunberg jest znana ze stanowczych wypowiedzi na temat zmian klimatu. Nie boi się mocnych wypowiedzi skierowanych do światowych liderów. Jest twórczynią Młodzieżowego Protestu Klimatycznego.
Data urodzenia: | 03.01.2003 (wiek: 21 lat) |
Miejsce urodzenia: | |
Płeć: | Kobieta |
Pochodzenie: | Szwedka |
Nagrody: | Człowiek roku "Time" w 2019 roku |
Greta Thunberh jest szwedzką aktywistką. Urodziła się 3 stycznia 2003 roku w Sztokholmie. Świat usłyszał o niej po raz pierwszy w 2018 roku, kiedy to rozpoczęła protest pod szwedzkim parlamentem, którego celem było zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne spowodowane działaniem człowieka.
20 sierpnia 2018 roku 15-letnia wówczas Greta Thunberg zamiast do szkoły udała się pod budynek parlamentu. Od tego dnia w każdy piątek zamiast do szkoły, udawała się pod parlament na samotny protest.
Jej starania nie poszły na marne. W grudniu tego samego roku wzięła udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach, dokąd przyjechała na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ.
Greta Thunberg twórczynią młodzieżowego strajku klimatycznego
Na udziale w szczycie nie przestała. Przeciw zmianom klimatycznym w 2019 roku protestowała w Londynie i pod Parlamentem Europejskim w Brukseli, na którego forum wystąpiła w kwietniu 2019 roku.
W sierpniu 2019 roku głośno było o podróży Grety Thunberg przez Atlantyk, aby wziąć udział w szczycie klimatycznym ONZ w USA oraz COP25 w Santiago de Chile. 17-latka podróż odbyła jachtem. Z powodu emitowania szkodliwych gazów aktywistka nie podróżuje samolotem.
- Nie powinnam być tutaj. Powinnam wrócić do szkoły po drugiej stronie oceanu. Ukradliście moje marzenia i moje dzieciństwo swoim pustosłowiem. Jak śmieliście! – grzmiała nastolatka podczas szczytu klimatycznego w Nowym Yorku.
Za działania na rzecz klimatu "Time" wybrał Gretę Thunberg człowiekiem roku 2019. Aktywistka znajdowała się również w gronie nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla.
Głosy z Polski krytykujące działalność szwedzkiej aktywistki
Nie wszyscy są zwolennikami działań Grety Thunberg. Abp. Marek Jędraszewski podkreślał, że ekologizm może być zjawiskiem niebezpiecznym. Negatywnie o Thunberg wypowiadał się również o. Tadeusz Rydzyk. - Mówi się o zamykaniu kopalń, bo CO2. A pochłanianie CO2 przez lasy? To jest nic? O tym mówił właśnie prof. Szyszko - zauważył dyrektor Radia Maryja. - Teraz chcą to zniszczyć i mamy płacić za redukcję CO2. Zwracam się też do ministra od klimatu, który przyszedł na miejsce ministra Szyszko. Na światowy szczyt klimatyczny zaprosił Gretę Thunberg - dziecko, które powinno się uczyć. To jeszcze dziecko, ma się uczyć, a nie manipulować innymi dziećmi, aby rozrabiały. Najpierw trzeba nauczyć te dzieci szacunku do przyrody – apelował.
Autorem krytycznych słów pod adresem szwedzkiej aktywistki jest również Janusza Korwin-Mikke. "Co to za świat, w którym ludzie traktują poważnie jakąś siusiumajtkę, powtarzającą z przejęciem bzdury usłyszane poprzedniego dnia w telewizji w audycjach dla idiotów" – pisał na Twitterze.
Na co choruje Greta Thunberg?
Aktywistka wyznała, że cierpi na zespół Aspergera. Oprócz tego lekarze rozpoznali u niej: ADHD, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i mutyzm wybiórczy.
Komentarze