Trwa ładowanie...
d1q8c86

Grecja apeluje do UE, by nie działała "spazmatycznie" wobec Rosji

Szef greckiej dyplomacji Nikos Kodzias oświadczył, że Unia Europejska powinna zaprzestać działania w "spazmatyczny" sposób wobec Rosji, i domagał się dla swojego kraju aktywnej roli w negocjacjach między Brukselą a Moskwą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nikos Kodzias
Nikos Kodzias (AFP, Fot: EMMANUEL DUNAND)
d1q8c86

Czytaj też: Grecja zablokuje politykę UE wobec Rosji? Niebezpieczne związki Syrizy i ANEL

- UE powinna myśleć o tym, co chce osiągnąć długoterminowo z Rosją, zamiast reagować w sposób bezpośredni i zasadniczy, lecz spazmatyczny, który niesie z sobą ryzyko destabilizacji całego kontynentu - powiedział greckiej agencji prasowej ANA.

Nowy grecki rząd zdominowany przez radykalnie lewicową Syrizę odrzuca twardą linię sankcji wobec Moskwy, podczas gdy trwa ostry konflikt w Donbasie z prorosyjskimi rebeliantami. W ciągu ubiegłej doby w separatystycznym regionie według rzecznika ukraińskiego wojska zginęło 19 osób, w tym 13 ukraińskich żołnierzy.

d1q8c86

Państwa członkowskie UE w zeszłym tygodniu postanowiły przedłużyć sankcje wobec Rosji, ukierunkowane na osoby fizyczne i podmioty rosyjskie i prorosyjskie uważane za odpowiedzialne za kryzys na Ukrainie, ale na razie bez zwiększania sankcji ekonomicznych.

- Grecja nie może zerwać swoich historycznych więzów z Rosją, ale może odegrać rolę mediatora - zapewnił Kodzias, który swego czasu należał do partii komunistycznej.

Wyjście Grecji z kryzysu

Szef greckiej dyplomacji odniósł się też do nowego scenariusza powstałego wraz z dojściem lewicowej Syrizy do władzy w niedawnych wyborach.

d1q8c86

- Na ostatnim spotkaniu ministrów europejskich moi koledzy zrozumieli, że nie można traktować Grecji na arenie dyplomatycznej jako pariasa tylko z powodu pieniędzy - powiedział, dodając, że "prawo do pieniędzy to jedno, a czym innym jest wyrzeczenie się swoich praw w Europie". Według Kodziasa "doświadczenie ostatnich pięciu lat mówi, że UE jest zobowiązana do negocjacji". - To klucz do zrozumienia tego i myślę, że w negocjacjach (tę rundę) wygraliśmy - dodał.

Podkreślił, że wyjście Grecji z kryzysu "nie jest tylko kwestią rynków finansowych. Jest to również kwestia tego, by człowiek czuł się dobrze, by Grecy poczuli, że mogą korzystać ze swoich praw jako obywatele, by mogli marzyć o przyszłości".

Oglądaj też: "To jest de facto cicha Jałta". Kowal o polityce UE wobec Rosji

d1q8c86

Podziel się opinią

Share

d1q8c86

d1q8c86
Więcej tematów