Trwa ładowanie...
d2mhzdo
15-05-2008 17:00

Grad chce kuratora w Polskim Radiu, prezes PR: hańba!

Minister skarbu Aleksander Grad wystąpił do sądu o wyznaczenie kuratora w Polskim Radiu oraz złożył skargę na bezczynność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Prezes PR Krzysztof Czabański określił wniosek ministra jako haniebny.

d2mhzdo
d2mhzdo

Ministerstwo przypomina, że od 30 stycznia 2008 r., kiedy ówczesna przewodnicząca Irena Kleniewska złożyła rezygnację, rada nadzorcza Polskiego Radia działa w niepełnym składzie, a co za tym idzie nie może spotykać się na formalnych posiedzeniach i podejmować uchwał. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do tej pory nie uzupełniła składu RN Polskiego Radia.

"Minister Skarbu Państwa uznał 3,5-miesięczny brak działań KRRiT jako sytuację naganną, narażającą Spółkę - Polskie Radio S.A. na znaczne ryzyko prawne" - oświadczyło ministerstwo.

Rzecznik resortu Maciej Wewiór powiedział, że zasady, na jakich działałby kurator w Polskim Radiu określi sąd, który ewentualnie podejmie taką decyzję. Naszym celem jest, by kurator jak najszybciej uzupełnił radę nadzorczą, czyli niejako wyręczył Krajową Radę - powiedział Wewiór.

Oprócz ustanowienia kuratora resort domaga się wyznaczenia KRRiT siedmiodniowego terminu na uzupełnienie wakatu w radzie nadzorczej Polskiego Radia i przypomina, że jeszcze w marcu minister wnioskował o "pilne" podjęcie tych działań przez KRRiT.

d2mhzdo

Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski ocenił, że zanim wniosek o wyznaczenie kuratora zostanie rozpatrzony przez sąd, KRRiT zdąży uzupełnić skład rady nadzorczej i "sprawa stanie się bezprzedmiotowa". Dodał, że na ostatnim posiedzeniu KRRiT zgłoszona została do rady nadzorczej kandydatura prawnika Tomasza Siemiątkowskiego, która ma być głosowana w najbliższy wtorek.

Oczywiście uzupełnimy ten skład - powiedział Kołodziejski. Zapewnił jednocześnie, że wakat w radzie nadzorczej PR w żadnym stopniu nie wpływa na działalność zarządu.

Podobnego zdania jest prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański, który powiedział, że wakat w radzie nadzorczej PR nie powoduje "jakichkolwiek komplikacji w życiu codziennym spółki". W Polskim Radiu uprawnienia władcze rady nadzorczej - w przeciwieństwie do TVP - są mocno ograniczone. One dotyczą jedynie de facto powoływania i odwoływania członków zarządu oraz zatwierdzania planu inwestycyjnego - powiedział Czabański.

Jego zdaniem wniosek ministra "pomija rzeczywistą sytuację spółki, a ma na celu tylko i wyłącznie sprawy polityczne, czyli realizację tej koncepcji rządu, żeby przejąć bezpośrednią kontrolę nad mediami publicznymi".

d2mhzdo

Według niego sytuacja w spółce w żaden sposób nie kwalifikuje się do wprowadzenia kuratora. Jak pan minister świetnie wie, bo dostał sprawozdania finansowe za ubiegły rok łącznie z opinią niezależnego audytora - spółka przyniosła duży, ponad 20 milionowy dochód, potrojone zostały wolne zasoby finansowe spółki - powiedział prezes.

Zdaniem Czabańskiego wniosek o kuratora w Polskim Radiu jest "haniebny".

Wniosek ministra popiera natomiast wiceszef rady nadzorczej Polskiego Radia Adam Hromiak. Zdaniem Hromiaka wprowadzenie kuratora do Polskiego Radia jest w obecnej sytuacji niezbędne.

d2mhzdo

Rada nadzorcza w Polskim Radiu nie może funkcjonować, nie może podejmować uchwał. Na zatwierdzenie czekają np. wszystkie dokumenty związane z odbyciem Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, w tym sprawozdanie finansowe za ubiegły rok - powiedział Hromiak. Czas najwyższy, by rada mogła wrócić do działania - podkreślił.

KRRiT kilkakrotnie przymierzała się już do uzupełnienia rady nadzorczej w Polskim Radiu, do tej pory jednak nie udało się osiągnąć konsensusu. W głosowaniu przepadły kandydatury Pawła Sulowskiego (adwokat, były urzędnik ministerstwa edukacji i współpracownik byłego szefa tego resortu Romana Giertycha)
i Marka Gaszyńskiego (dziennikarz muzyczny, b. prezes Radia dla Ciebie). Kandydaturę Macieja Iłowieckiego trzeba było z kolei wycofać z przyczyn formalnych.

d2mhzdo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mhzdo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj