Trwa ładowanie...

Gowin: Premier wyprowadził i ukrył ogromny dług. 300 miliardów złotych

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w budżecie Polski znalazła się niespodziewana nadwyżka w wysokości 80 miliardów złotych. Jarosław Gowin nie ma złudzeń, że to pieniądze wyciągnięte z kieszeni Polaków przez inflację i drożyznę. - Premier wyprowadził i ukrył ogromny dług. 300 miliardów złotych - powiedział na antenie Radia Zet.

Share
Jarosław Gowin skrytykował postępowanie rządu PiS dot. inflacjiJarosław Gowin skrytykował postępowanie rządu PiS dot. inflacjiFot: Marcin Obara
d497t3s

Jarosław Gowin nie zgadza się z karą, którą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę w związku z brakiem porozumienia w sprawie kopalni węgla kamiennego w Turowie. Chodzi o 500 tys. euro za każdy dzień działalności zakładu, która według UE powinna zostać wstrzymana.

- Kopalnia nie powinna zostać zamknięta. To nie wchodzi w grę ze względu na bilans energetyczny Polski. Sprawa jest złożona, mam pewną wiedzę na ten temat, którą nie mogę się podzielić, ale uważam środki zapobiegawcze zarządzone przez TSUE za drastycznie przesadzone - powiedział poseł o poranku na antenie Radia Zet w środę, 22 września.

Podkreślił jednak, że negocjacje z Czechami i Komisją Europejską zakończyły się porażką z winy rządu Prawa i Sprawiedliwości, a odpowiedzialność ponosi za to premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem, skoro ma prawo wypinać pierś do orderów po sukcesach, to powinien też przyznać się do porażek.

Zobacz także: Marek Belka nie pozostawia suchej nitki. "Paleopoglądy ministra Czarnka”

Obecność Polski w UE to dla Jarosława Gowina racja stanu

Były członek rządu Zjednoczonej Prawicy nie wierzy, aby Polska mogła opuścić Unię Europejską. Jego zdaniem obecność w UE to dla Polski racja stanu, a społeczeństwo nie pozwoli na taki scenariusz. Choć podkreślił, że w Wielkiej Brytanii również wydawało się to niemożliwe.

d497t3s

Jarosław Gowin popiera postulat Donalda Tuska, aby wpisać członkostwo Polski w UE do Konstytucji.

Jarosław Gowin: Premier wyprowadził i ukrył ogromny dług. 300 miliardów złotych

W dalszej części rozmowy Beata Lubecka z Radia Zet zapytała swojego gościa o 80 miliardów złotych, które premier Mateusz Morawiecki w "magiczny sposób" odnalazł z budżecie na 2021 rok.

- To 80 miliardów złotych wyciągnięte z kieszeni Polaków przez inflację i drożyznę. Im większa inflacja, tym więcej pieniędzy z podatku VAT. Sądzę, że właśnie dlatego prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński nie podejmuje żadnych kroków, aby inflację obniżyć - odpowiedział Jarosław Gowin.

- Premier wyprowadził i ukrył ogromny dług w Polskim Funduszu Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Obecna sytuacja budżetowa Polski jest znacznie gorsza, niż podaje rząd. Dług jest wyższy o 300 miliardów złotych - wyjaśnił na antenie Radia Zet.

d497t3s

Jego zdaniem część tych pieniędzy została spożytkowana dobrze i przeznaczona na pomoc przedsiębiorcom w czasie pandemii COVID-19, ale ten ogromny dług w końcu będzie trzeba spłacić i będą to robiły przyszłe pokolenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d497t3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d497t3s
d497t3s
Więcej tematów