Gowin: Kościół moralnie wspiera moje działania
Stanowisko Kościoła w sprawie ustawy bioetycznej, która ma uregulować m.in. kwestie związane z zapłodnieniem in vitro, odbieram jako "moralne wsparcie dla moich
działań w tej kwestii" - powiedział szef zespołu ds. bioetyki, działającego przy kancelarii premiera, poseł Jarosław Gowin (PO).
W wydanym w poniedziałek wieczorem stanowisku Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych kolejny raz powtórzył, iż "wszyscy posłowie zatroskani o ochronę praw człowieka powinni podjąć działania zmierzające do całkowitego zakazu" metody in vitro. Jednocześnie zespół stwierdził, że "gdyby takie rozwiązanie prawne zostało odrzucone, etycznym obowiązkiem (tych posłów) jest aktywność w całym procesie legislacyjnym, tak aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji".
Zdaniem Gowina stanowisko Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych jest potwierdzeniem, że "konieczne jest pilne uregulowanie prawne sfery biomedycyny i biotechnologii".
Ponadto - jak podkreślił Gowin - oświadczenie zespołu "stanowi poparcie szeregu konkretnych rozwiązań, które proponuje jego ustawa". Zastrzegł, że nie odbiera tego jako poparcia dla projektu ustawy, bo nie wiadomo jeszcze w jakim kształcie ta ustawa trafi do Sejmu i co potem zrobią z nią parlamentarzyści.
Założenia do projektu ustawy bioetycznej, w którym uregulowane mają zostać kwestie dotyczące in vitro, przygotował kierowany przez Gowina a działający przy kancelarii premiera zespół ds. bioetyki.
Główne założenia projektu ustawy bioetycznej dotyczące in vitro, to prawna ochrona embrionów ludzkich, zakaz handlu i nieodpłatnego przekazywania innym osobom zarodków i gamet, zapłodnienia in vitro w szczególnych przypadkach także w przypadku samotnych kobiet.
Teraz nad projektem pracuje zespół powołany w parlamentarnym klubie PO. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział w niedzielę, że istnieją duże szanse, iż pod koniec stycznia lub w lutym ostateczny projekt ustawy bioetycznej trafi do Sejmu.