Trwa ładowanie...

Gowin i Ziobro niezadowoleni. Wydali oświadczenie

Solidarna Polska i Porozumienie wyraziły "głębokie ubolewanie" w związku z niewyrażeniem zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora PiS Stanisława Koguta. We wspólnym oświadczeniu zapowiedzieli projekt zmian w regulaminie Izby, który zagwarantuje jawność głosowań.

Share
Gowin i Ziobro niezadowoleni. Wydali oświadczenie
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d1zsrvh

Kogut jest podejrzany o przyjmowanie korzyści majątkowych. Prokuratura wnioskowała do Senatu o zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Głosowanie zakończyło się fiaskiem. Przeciw głosowało 37 senatorów, za - 32, a 19 senatorów wstrzymało się od głosu. Do wyrażenia zgody na wniosek prokuratury potrzebnych było 51 głosów.

Ubolewanie w związku z decyzją Senatu we wspólnym oświadczeniu wyrazili szefowie Solidarnej Polski i Porozumienia - Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin. Jego treść została opublikowana w mediach społecznościowych.

"Zgodnie oświadczamy, iż wszyscy muszą być równi wobec prawa. Nie przesądzając winy, silne państwo powinno walczyć z korupcją i przestępczością w każdej postaci" - czytamy.

d1zsrvh

Solidarna Polska i Porozumienie zapowiadają, że "w imię jawności i transparentności", przygotują projekt zmian w regulaminie Senatu, który będzie gwarantował, że w przyszłości podobne głosowania, jak w Sejmie, będą w pełni jawne.

Reakcja PiS

Decyzję Senatu wcześniej krytycznie oceniło kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaapelował do części senatorów PiS, żeby odeszli z polityki. W gorzkich słowach sytuację skomentowała również posłanka Krystyna Pawłowicz.

O zaakceptowanie wniosku prokuratury ws. Koguta apelował sam Jarosław Kaczyński. Kogut został wcześniej zawieszony w prawach członka partii. Sam zrzekł się z kolei immunitetu chroniącego parlamentarzystę.

d1zsrvh

Podziel się opinią

Share
d1zsrvh
d1zsrvh
Więcej tematów