Góra darów dla papieża
111 dni przed wizytą Benedykta XVI w Polsce
parafie w regionie łódzkim przygotowują już dary dla papieża i
organizują wyjazdy wiernych na spotkania - pisze "Dziennik Łódzki".
03.02.2006 | aktual.: 03.02.2006 06:35
Jak donosi, na Jasną Górę wybiera się m.in. reprezentacja mieszkańców podpiotrkowskiej wsi Papieże. Do Warszawy natomiast pojadą jezuici z Piotrkowa Trybunalskiego, którzy od kilku miesięcy zabiegają, by szczerozłote korony poświęcone przez Jana Pawła II nałożył na obraz Matki Boskiej Trybunalskiej jego następca.
Prałat Ryszard Olszewski, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Pabianicach, chciałby, aby Benedykt XVI przyjął miniaturkę pomnika Jana Pawła II, który stoi na kościelnym placu. Przygotowuje też dla papieża figurkę patrona swojej parafii. Podkreśla, że idealnym miejscem do wręczenia daru byłby Oświęcim - miejsce śmierci męczennika.
Karmelitanki bose z klasztoru przy ul. św. Teresy w Łodzi będą haftować stułę. Nie wiedzą jeszcze, jaki znajdzie się na niej wzór. "Może Benedykt XVI będzie wolał stułę z Niepokalanym Sercem Maryi, a może z Panem Jezusem" - zastanawia się siostra Anna Maria, przełożona łódzkich karmelitanek bosych.
Ks. Marek Izydorczyk, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Łodzi, zaapeluje do parafian, by zgłaszali pomysły obdarowania papieża. Pomysł ma już łódzki piekarz Jan Cygan. Z okazji papieskiej pielgrzymki chce upiec metrową łódź, która nawiązywałaby do herbu miasta i do św. Piotra, rybaka.
Kopię obrazu Maryi Księżnej Sieradzkiej z Charłupi Małej zamierza podarować Benedyktowi XVI ksiądz Marian Bronikowski, kustosz sanktuarium maryjnego. Wręczy ją wraz z delegacją parafian. Słynący z cudów obraz nieznanego twórcy powstał prawdopodobnie w XVII wieku. Kopię dla papieża tworzył jezuita Bronisław Podsiadły. "To wielki artysta, który urodził się w Zapuście pod Sieradzem" - mówi ks. Bronikowski.
Z kolei artystka Edyta Jóźwik z Opoczna pracuje nad gobelinem papieskim, który podaruje Benedyktowi XVI opoczyński oddział Stowarzyszenia Autorów Polskich. Gobelin będzie miał wymiary 136 na 160 cm. W centralnej części znajdzie się papieski herb, przedstawiający niedźwiedzia, głowę murzyńskiego króla i muszlę. "Zużyję bardzo dużo nici, głównie metalizowanych i jedwabnych. Gobelin będzie miał około 15 odcieni najróżniejszych kolorów" - zapowiada Edyta Jóźwik, która w marcu przystąpi do pracy nad ramą gobelinu, wysadzaną kamieniami w kolorach: czerwonym, brązowym, czarnym i fiolecie biskupim.
Papieska pielgrzymka rozpocznie się 25 maja w Warszawie, zakończy 28 maja w Krakowie. Następca Papieża Polaka odwiedzi też Wadowice, Oświęcim, Kalwarię i Częstochowę. Z naszego województwa najwięcej grup zorganizowanych wyjedzie do Warszawy i na Jasną Górę.