Trwa ładowanie...

Google wspomina Ignaza Semmelweisa i przypomina, jak myć ręce

Google nie pozostaje obojętny wobec pandemii koronawirusa. 20 marca przypomina postać Ignaza Semmelweisa, pierwszego twórcy teorii dotyczącej mycia rąk.

Google wspomina Ignaza Semmelweisa i przypomina, jak myć ręceŹródło: Youtube.com, fot: Google
dxeh030
dxeh030

Ignaz Semmelweis był lekarzem z rodziny węgierskich Niemców. Urodził się 1 lipca 1818 roku w Budzie. Zmarł 12 sierpnia 1865 roku w Döbling koło Wiednia.

Ignaz Semmelweis ukończył studia medyczne i został chirurgiem i położnym. Pracował m.in. w klinice położniczej przy wiedeńskim szpitalu powszechnym, gdzie był asystentem uznanego profesora Kleina.

Przełomem w jego karierze była śmierć najbliższego przyjaciela Jacoba Kolletschki. Kolletschi zginą z powodu zakażenia, do którego doszło na skutek skaleczenia podczas sekcji zwłok.

Ignaz Semmelweis i przełomowe odkrycie

Przykład śmierci przyjaciela skłonił Ignaza Semmelweisa do podjęcia badań nad nową gałęzią medycyny, którą współcześnie nazywamy antyseptyką.

dxeh030

Obserwując liczbę zgonów w dwóch klinikach, Ignaz Semmelweis zauważył, że w jednej z klinik ciężarne kobiety bardzo często umierały z powodu gorączki połogowej. W drugiej natomiast odsetek śmierci i zakażeń był znacznie mniejszy.

Lekarz stwierdził, że w klinice, w której kobiety umierają częściej, lekarze i studenci przeprowadzają sekcje zwłok, a następnie odbierają porody. W drugiej klinice pracownicy nie mieli kontaktu ze zwłokami.

Ignaz Semmelweis nakazuje myć ręce i spotyka się z krytyką

Obserwacje w dwóch klinikach skłoniły Ignaza Semmelweisa do wprowadzenia zmian. Tam, gdzie studenci i lekarze mieli kontakt ze zwłokami, nakazał stosować podchloryn wapnia do mycia rąk przed wykonywaniem badań i zabiegów.

Podejście to pozwoliło w bardzo krótkim czasie zmniejszyć statystyki dotyczące przypadków gorączki połogowej. Z 18,3 proc. w miesiąc spadła ona do zaledwie 2,2 proc.

dxeh030

Mimo widocznych efektów mycia rąk teoria Semmelweisa nie spotkała się z uznaniem w środowisku medycznym. Jego sukces uznano za przypadek i zbieg okoliczności.

Nie mogąc pogodzić się z odrzuceniem środowiska lekarskiego, Semmelweis zaczął popadać w chorobę psychiczną. Z powodu załamania nerwowego 31 lipca 1865 roku został umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, gdzie zmarł 13 sierpnia tego samego roku.

Ironią losu przyczyną jego śmierci było zakażenie, do którego doszło z powodu skaleczenia podczas przeprowadzanie ostatniej sekcji zwłok.

dxeh030

Google przypomina jak myć ręce

Wspominając postać Ignaza Semmelweisa Google przypomina, jak właściwie myć ręce. Z tej okazji Google Doodle (specjalna grafika logo Google) zawiera wideo, na którym pokazane jak powinno się myć ręce.

O tym, jak myć ręce, przypomina również GIS:

  • myj ręce ok. 30 sekund
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak właściwie myć ręce, Google udostępniło wideo, na którym możesz zobaczyć, jakie ruchy należy w tym czasie wykonywać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

dxeh030
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxeh030
Więcej tematów