Trwa ładowanie...

Głosowanie korespondencyjne. Kto może głosować korespondencyjnie? Ważne informacje

Głosowanie korespondencyjne to jeden ze sposobów oddania głosu w wyborach prezydenckich 2020. W przypadku mieszkańców dwóch gmin na terenie Polski - jest to jedyna możliwość głosowania.

Głosowanie korespondencyjne. Kto może głosować korespondencyjnie? Ważne informacjeŹródło: Getty Images
d93ty5d
d93ty5d

Podczas tegorocznych wyborów prezydenckich głosować będzie można zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Tylko w dwóch gminach w Polsce zarządzono wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Ministerstwo Zdrowia podało, że w gminach, w których tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców, wybory 2020 mogą się odbyć tylko w formie korespondencyjnej. Chodzi o gminę Baranów (województwo wielkopolskie) i Marklowice (województwo śląskie).

Głosowanie korespondencyjne. Jak wygląda?

Głosowanie korespondencyjne polega na tym, że wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, dostaje na wskazany przez siebie adres na terenie gminy, w której znajduje się w spisie wyborców - pakiet wyborczy. Pakiet ten zawiera kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną, instrukcję, jak głosować. Pakiety wyborcze zostaną dostarczone pod wskazany w zgłoszeniu adres na 5 dni przed wyborami, a w przypadku osób odbywających kwarantannę - 2 dni przed wyborami 2020.

Aby prawidłowo zagłosować korespondencyjnie, należy zaznaczyć znak "x" przy nazwisku tylko jednego kandydata, na którego chcemy oddać głos. Następnie kartę do głosowania umieścić w kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić. Kolejnym krokiem jest wypełnienie oświadczenia o samodzielnym i tajnym głosowaniu, a następnie umieszczeniu go wraz z kopertą zawierającą kartę do głosowania w kopercie zwrotnej. Kopertę zwrotną zaklejamy i adresujemy, podając numer i adres właściwej komisji wyborczej. Kopertę zwrotną z całą zawartością należy wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej najpóźniej 26 czerwca. Można tez ją zanieść osobiście lub przez inną osobę do komisji wyborczej w dniu wyborów prezydenckich, 28 czerwca 2020.

Zobacz także: Kontrola NIK ws. wyborów korespondencyjnych. Cezary Tomczyk: nie ma miłości między Marianem Banasiem i rządem

d93ty5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d93ty5d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj