Trwa ładowanie...

Głosowanie korespondencyjne. Kto może głosować korespondencyjnie? Ważne informacje

Głosowanie korespondencyjne to jeden ze sposobów oddania głosu w wyborach prezydenckich 2020. W przypadku mieszkańców dwóch gmin na terenie Polski - jest to jedyna możliwość głosowania.

Share
Głosowanie korespondencyjne. Kto może głosować korespondencyjnie? Ważne informacje
Źródło: Getty Images
d3cyfv4

Podczas tegorocznych wyborów prezydenckich głosować będzie można zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Tylko w dwóch gminach w Polsce zarządzono wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Ministerstwo Zdrowia podało, że w gminach, w których tzw. wskaźnik zapadalności przekracza 100 na 10 000 mieszkańców, wybory 2020 mogą się odbyć tylko w formie korespondencyjnej. Chodzi o gminę Baranów (województwo wielkopolskie) i Marklowice (województwo śląskie).

Głosowanie korespondencyjne. Jak wygląda?

Głosowanie korespondencyjne polega na tym, że wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego, dostaje na wskazany przez siebie adres na terenie gminy, w której znajduje się w spisie wyborców - pakiet wyborczy. Pakiet ten zawiera kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną, instrukcję, jak głosować. Pakiety wyborcze zostaną dostarczone pod wskazany w zgłoszeniu adres na 5 dni przed wyborami, a w przypadku osób odbywających kwarantannę - 2 dni przed wyborami 2020.

d3cyfv4

Aby prawidłowo zagłosować korespondencyjnie, należy zaznaczyć znak "x" przy nazwisku tylko jednego kandydata, na którego chcemy oddać głos. Następnie kartę do głosowania umieścić w kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić. Kolejnym krokiem jest wypełnienie oświadczenia o samodzielnym i tajnym głosowaniu, a następnie umieszczeniu go wraz z kopertą zawierającą kartę do głosowania w kopercie zwrotnej. Kopertę zwrotną zaklejamy i adresujemy, podając numer i adres właściwej komisji wyborczej. Kopertę zwrotną z całą zawartością należy wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej najpóźniej 26 czerwca. Można tez ją zanieść osobiście lub przez inną osobę do komisji wyborczej w dniu wyborów prezydenckich, 28 czerwca 2020.

Zobacz także: Kontrola NIK ws. wyborów korespondencyjnych. Cezary Tomczyk: nie ma miłości między Marianem Banasiem i rządem

d3cyfv4

Podziel się opinią

Share
d3cyfv4
d3cyfv4
Więcej tematów