Głosowanie korespondencyjne dla niepełnosprawnych. Wybory 2020

Na 28 czerwca zaplanowane są wybory prezydenckie. Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pomocy pełnomocnika.

Głosowanie korespondencyjne dla niepełnosprawnych. Wybory 2020
Źródło zdjęć: © PAP
Łukasz Witczyk

16.06.2020 17:00

Kodeks wyborczy dopuszcza głosowanie korespondencyjne. Przepisy te zostały uchwalone głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Głosowanie korespondencyjne dla niepełnosprawnych

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach. Jakie trzeba spełnić warunki? Jeśli obywatel ma orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, to może zgłosić chęć głosowania w sposób korespondencyjny.

"Dzięki temu zagłosujesz z domu lub z innego miejsca, w którym przebywasz – pakiet wyborczy otrzymasz pocztą" - czytamy na stronie gov.pl. Zgłoszenie można dokonać przez internet lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Należy przygotować skan lub zdjęcie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Do kiedy należy wysłać zgłoszenie o chęci głosowania korespondencyjnego?

  • najpóźniej do 16 czerwca 2020 r,
  • do 23 czerwca 2020 r. – jeśli w dniu wyborów będzie obowiązywać kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych,
  • do 26 czerwca 2020 r. – jeśli obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r.

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Z kolei pełnomocnictwa nie może udzielić osobie wchodzącej w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, a także mężowi zaufania czy kandydatowi na posła.

Co zawiera pakiet wyborczy przy wyborach korespondencyjnych?

W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)