Trwa ładowanie...

Głosowanie korespondencyjne dla niepełnosprawnych. Wybory 2020

Na 28 czerwca zaplanowane są wybory prezydenckie. Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pomocy pełnomocnika.

Głosowanie korespondencyjne dla niepełnosprawnych. Wybory 2020Źródło: PAP
d47gxdq
d47gxdq

Kodeks wyborczy dopuszcza głosowanie korespondencyjne. Przepisy te zostały uchwalone głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Głosowanie korespondencyjne dla niepełnosprawnych

Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może udzielić pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach. Jakie trzeba spełnić warunki? Jeśli obywatel ma orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, to może zgłosić chęć głosowania w sposób korespondencyjny.

"Dzięki temu zagłosujesz z domu lub z innego miejsca, w którym przebywasz – pakiet wyborczy otrzymasz pocztą" - czytamy na stronie gov.pl. Zgłoszenie można dokonać przez internet lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Należy przygotować skan lub zdjęcie orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Do kiedy należy wysłać zgłoszenie o chęci głosowania korespondencyjnego?

  • najpóźniej do 16 czerwca 2020 r,
  • do 23 czerwca 2020 r. – jeśli w dniu wyborów będzie obowiązywać kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych,
  • do 26 czerwca 2020 r. – jeśli obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r.
d47gxdq

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Z kolei pełnomocnictwa nie może udzielić osobie wchodzącej w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, a także mężowi zaufania czy kandydatowi na posła.

Co zawiera pakiet wyborczy przy wyborach korespondencyjnych?

W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

d47gxdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47gxdq
Więcej tematów