Irak
Kolejnym krajem, w którym Państwo Islamskie jest silnie obecne, jest oczywiście Irak. ISIS opanowało tam około 20 proc. terytorium. Najważniejszym miastem w rękach islamistów jest Mosul, który przed okupacją liczył 2,5 mln mieszkańców.
Kluczowym źródłem dochodu dżihadystów zarówno na terenie Syrii, jak i Iraku, jest ropa naftowa, wydobywana dzięki przejęciu instalacji. Wiosną tego roku kurdyjscy bojownicy odbili z rąk dżihadystów część pól naftowych w okolicach Kirkuku.
W ostatnich dniach można mówić o częściowym odwrocie Państwa Islamskiego z Iraku. Jego bojownicy zostali wyparci z Sindżaru przez Kurdów i Jazydów. Ważnym sukcesem może się okazać także opanowanie odcinka autostrady, który łączy Ar-Rakkę i Mosul, czyli dwa najważniejsze miasta islamistów w Syrii i Iraku.
Po zajęciu Sindżaru, Kurdowie odkryli w nim masową mogiłę 78 jazydzkich kobiet, który najprawdopodobniej zostały zamordowane przez bojowników Państwa Islamskiego. To najnowszy z wielu przykładów okrucieństwa kalifatu. To właśnie jazydzi, obok szyitów i chrześcijan, są jego głównymi ofiarami. Ekstremistów z ISIS wszystkie te grupy za heretyków.
Na zdjęciu: bojownicy z Iraku.