"Glapiński musi odejść". W Sejmie awantura i transparent posłów Lewicy
W trakcie posiedzenia Sejmu doszło do protestu przeciwko powołaniu Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP. Posłowie Lewicy wywiesili transparent z napisem: "Glapiński musi odejść". "Znowu hucpa" – skomentował sytuację poseł PiS Mariusz Kałużny.
W środę 11 maja rozpoczęło się 54. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Podczas obrad posłowie Lewicy przygotowali protest przeciwko powołaniu Adama Glapińskiego na drugą kadencję stanowiska prezesa Narodowego Banku Polskiego. Do sejmowej sali przyniesiono transparent z napisem: "Glapiński musi odejść". Prawdopodobnie w czwartek izba zagłosuje nad wnioskiem o powołanie Glapińskiego.
– Adam Glapiński spowodował inflacje, odpowiada za drożyznę, za bankructwo polskich rodzin. Prawo i Sprawiedliwość przestało się opiekować polską rodziną! – mówił z sejmowej mównicy przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.
W podobnym tonie wypowiedział się Gawkowski tego samego dnia rano, gdy był gościem programu "Onet Rano". Poseł Lewicy mówił wówczas m.in. o rosnącej inflacji i roli prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.
Glapiński "zachowuje się jak muchomor polskiej gospodarki"
- Pan Adam Glapiński wielokrotnie mówił nieprawdę, mijał się ze swoimi analizami. Jeszcze w 2021 r. mówił, że Polsce grozi deflacja, czyli stan całkiem inny niż obecny i że warto brać kredyty, bo stopy procentowe nie pójdą do góry. On się zachowuje jak muchomor polskiej gospodarki. Dzisiaj ponad 60 proc. mówi, że Glapiński jest winny najwyższej inflacji od 24 lat. Polacy odczuwają, że polska gospodarka już nie tylko kuleje, ale że odbiera oszczędności — wskazał poseł
Transparent i wystąpienie posłów Lewicy nie spodobało się parlamentarzystom z obozu rządzącego. Poseł PiS Mariusz Kałużny nazwał całe zajście "hucpą". "W Sejmie RP znowu hucpa. Lewica zamiast zaproponować jakieś rozwiązania ustawowe to organizuje cyrk w Parlamencie" – napisze Kałużny na Twitterze.
Głosowanie ws. Adama Glapińskiego odbędzie się w bloku głosowań w godz. 16:00-17:30 – podano w harmonogramie obrad izby. Wcześniej Sejm ma rozstrzygnąć w kwestii wniosków o uzupełnienie porządku dziennego m.in. o punkt dotyczący właśnie powołania prezesa NBP.
W kwietniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję. Wniosek w tej sprawie złożył prezydent Andrzej Duda. Obecna kadencja szefa polskiego banku centralnego wygasa w czerwcu.
Czytaj także:
Źródło: Sejm.gov.pl