Masz takie herbaty w domu? Natychmiast je wyrzuć
Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił wycofanie trzech rodzajów herbatek ziołowych z powodu przekroczenia norm nadchloranów i alkaloidów pirolizydynowych.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował o wycofaniu z rynku trzech rodzajów herbatek ziołowych. Decyzja ta wynika z wykrycia przekroczenia dopuszczalnych poziomów nadchloranów i alkaloidów pirolizydynowych. GIS ostrzega, że spożycie tych produktów może być niebezpieczne dla zdrowia.
Szczegóły dotyczące wycofanych produktów
Pierwszym produktem jest herbatka ziołowa morwy białej ("Zielnik Polski", 20 torebek x 2 g), której dwie partie zostały wycofane z powodu nadmiernej ilości nadchloranów ("stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu"). Producentem jest Herbapol - Lublin S.A. z siedzibą w Lublinie przy ul. Diamentowej. Wycofane partie to: L 0234/B18 z datą minimalnej trwałości do lipca 2026 r. oraz L0264/B23 z datą do sierpnia 2026 r.
Kolejnym produktem jest pokrzywa fix Herbatka ziołowa (Nasze Zioła, 30 g), w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych. Wyprodukowany dla Natura Wita Sp. z o.o. z Pińczowa. Wycofana partia to 060924 z datą minimalnej trwałości do sierpnia 2026 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kierowca autobusu wyprzedził na przejściu. Na pasach była piesza
Ostatnim produktem jest herbatka ziołowa pokrzywa ekspresowa BI-FIX, również z powodu przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych. Producentem jest Bifix Wojciech Piasecki Sp. J. z Górki Małe. Wycofana partia to 15.01.2026 z datą minimalnej trwałości do stycznia 2026 r.
Zgodnie z oceną ryzyka ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, spożycie tych produktów stwarza istotne zagrożenie dla zdrowia konsumentów, a w przypadku herbat z pokrzywy - "zwłaszcza u dzieci".
GIS podkreśla, że producenci podjęli działania mające na celu wycofanie tych produktów z rynku. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują te działania, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów. GIS apeluje o niespożywanie wycofanych partii herbatek.
Czytaj także:
Źródło: GIS, TVN24