Trwa ładowanie...
d2ecb5b
d2ecb5b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gigantyczne jezioro w 30 dni skurczyło się o 2/3

Drugie co do wielkości słodkie jezioro Chin, Dongting Hu, skurczyło się w ciągu 30 dni prawie o 2/3 - informuje agencja Xinhua, powołując się na meteorologów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2ecb5b

- Powierzchnia jeziora, które leży na granicy centralnych prowincji Hunan i Hubei, wynosiła w połowie października 537,84 km kw., zaledwie 40% powierzchni z września - powiedział Liu Ju z Biura Meteorologicznego prowincji Hubei. Obserwacje satelitarne wykazały, że jezioro mierzyło we wrześniu 1 338,57 km kw.

Liu uważa, że jezioro skurczyło się na skutek suszy, która występuje w regionie od sierpnia. Niewykluczone, że miały na to wpływ także zmiany klimatyczne i powstanie Zapory Trzech Przełomów na rzece Jangcy, dla której Dongting Hu stanowi naturalny zbiornik retencyjny.

Jak dodał Liu, od 2001 r., kiedy rozpoczęto kontrolowanie powierzchni jeziora, zmniejsza się ona mniej więcej o 16 km kw. rocznie.

Chiny mają 24 800 naturalnych jezior, ale znikają one w tempie 20 na rok.

d2ecb5b

Podziel się opinią

Share

d2ecb5b

d2ecb5b
Więcej tematów