Geremek szefem polskiej delegacji na specjalną sesję ONZ
Profesor Bronisław Geremek będzie przewodniczącym polskiej delegacji na sesję specjalną Zgromadzenia Ogólnego ONZ ws. 60. rocznicy wyzwolenia nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, która odbędzie się 24 stycznia w Nowym Jorku.
Geremek jest specjalnym przedstawicielem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - poinformował rzecznik MSZ Aleksander Chećko.
Z inicjatywą zwołania sesji specjalnej wystąpiło do sekretarza generalnego ONZ 30 państw, w tym wszystkie państwa Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone. Unia Europejska była też jednym z głównych zwolenników i rzeczników zorganizowania obchodów - podkreślono w komunikacie MSZ.
Jak czytamy, uroczystości na forum ONZ rozpoczną się minutą ciszy dla uczczenia pamięci ofiar obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau, następnie przemówienie wygłosi sekretarz generalny ONZ Kofi Annan oraz przedstawiciele państw członkowskich ONZ (m.in.: Izraela, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Rosji, Niemiec, Kanady).
W imieniu ocalonych więźniów obozów będzie przemawiał Elie Wiesel.
Polska od początku była zwolennikiem zorganizowania na forum ONZ obchodów upamiętniających wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau - podkreślił rzecznik polskiego MSZ.
"Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała po II wojnie światowej, aby tragiczne doświadczenia oraz zbrodnie popełniane w trakcie wojny przez reżimy totalitarne nigdy więcej nie miały miejsca" - przypomniano w komunikacie.
"60. rocznica wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz jest okazją, by przypomnieć, jakie idee legły u podstaw Organizacji" - podkreślono.
27 stycznia w Polsce odbędą się uroczystości związane z 60. rocznicą wyzwolenia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Specjalna sesja Zgromadzenia Ogólnego, pierwsza tego rodzaju w historii ONZ, będzie miała szczególne znaczenie, ponieważ - jak powiedział w środę w Nowym Jorku Annan - "powstanie tej światowej organizacji było bezpośrednią odpowiedzią na holokaust".