Geosmina to zapach deszczu. Pomagał naszym przodkom przeżyć
Charakterystyczny zapach, który pojawia się po opadach deszczu to Geosmina. Związek chemiczny produkowany jest między innymi przez sinice i niegroźne dla ludzi bakterie. Dlaczego jesteśmy na niego aż tak wyczuleni? Według Lasów Państwowych odziedziczyliśmy to po naszych przodkach.
Geosmina nazywana jest przez wielu zapachem ziemi po deszczu. Sama nazwa wywodzi się z języka greckiego i oznacza dokładnie "aromat ziemi". Woń tę można spotkać nie tylko po wystąpieniu opadów. Związek odpowiada za charakterystyczny, ziemisty smak buraków, marchewek oraz innych warzyw korzeniowych, a także zapach pływających przy dnie ryb słodkowodnych: karpi i sumów. Można go nawet wyczuć w bukiecie zapachowym niektórych win.
Zapach deszczu — co wpływa na tę charakterystyczną woń?
Oprócz wspomnianego związku chemicznego, na zapach deszczu wpływ mają także inne czynniki. Mogą nimi być olejki eteryczne, zawarte w glebie i roślinności, zanieczyszczenia osadzające się na chodnikach i betonowych konstrukcjach w mieście, czy woń kwiatów, znajdujących się w ogrodzie. Jak informują na swoim facebookowym profilu Lasy Państwowe "Spadające krople deszczu strącają i wznoszą w powietrze olejki nagromadzone na drzewach, krzewach i ziołach. Mieszanina geosminy i olejków tworzy uspokajający, aromatyczny spektakl. Cząsteczki zapachowe wypełniają powietrze wonią drzew, które spotykamy w naszych lasach. Może to być świeża, ziołowa sosna lub nieco cięższy i ziemisty świerk".
Geosmina. Dlaczego ludzie są wrażliwi na jej zapach?
Według Lasów Państwowych woń pojawiająca się po deszczu informowała naszych przodków o miejscach, w których znajduje się pożywienie. To znak, który jest szczególnie wyczuwalny po długim, bezdeszczowym okresie. Im dłuższy okres suszy, tym zapach geosminy jest bardziej wyczuwalny.
Geosmina, jako związek chemiczny jest także wykorzystywana podczas produkcji leków oraz środków farmakologicznych. Zapach ten starają się także odwzorować marki perfumeryjne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Młody jeleń w akcji. Nagranie hitem sieci
Geosmina. Jak tworzy się zapach deszczu?
Wyjaśnieniem, jak związek ten dostaje się do powietrza zajęli się niedawno badacze z czasopisma Nature Communications. Korzystając z barwnika fluorescencyjnego oraz czułych aparatów, sfotografowali oni opadające w trakcie deszczu krople wody.
Podczas uderzenia absorbują one do swojej powierzchni powstały po rozpadzie bakterii związek chemiczny. Ten, po ustabilizowaniu się powierzchni kropli jest z niej wyrzucany w powietrze, powodując rozproszenie aromatu.