Trwa ładowanie...
d54rqua
nauka
26-02-2002 06:13

Genewa: schwytali atomy antywodoru

Naukowcy z genewskiego laboratorium CERN utrzymują, że udało im się - jako pierwszym - schwytać atomy antywodoru. Pozytrony (antyelektrony) i antyprotony uwięzili w pułapce zbudowanej z elektrycznych i magnetycznych pól. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że połączyły się one w atomy antywodoru - informuje wtorkowa Rzeczpospolita.

d54rqua
d54rqua

Dotychczas wytwarzane antyatomy nie cieszyły się długim życiem. Ginęły po ok. 40 nanosekundach (miliardowych częściach sekundy), ponieważ były gorące, to znaczy bardzo szybkie. Zaraz po narodzinach z olbrzymią szybkością uderzały w detektor, który wykrywał ich istnienie - i to był ich koniec.

Jak jednak poinformował w ostatnim tygodniu Gerald Gabrielse z Harvardu, rzecznik prasowy programu Antihydrogen Trap Collaboration (ATRAP), w CERN wytworzono zimne atomy antywodoru. Antyprotony zostały spowolnione, schłodzone do temperatury 4 stopni Kelwina (minus 269 stopni Celsjusza). Schłodzono też pozytrony (antyelektrony).

Oba składniki antywodoru uwięziono w tej samej pułapce. Naukowcy wierzą, że składniki te nie pozostaną wobec siebie obojętne i połączą się w antyatomy. Czy dokonanie to przybliży nas do rozwiązania zagadki antymaterii? I czy będzie możliwe zrealizowanie planów wyprodukowania superefektywnego napędu rakietowego, przetwarzającego masę cząstek w energię?

Gdyby istniała możliwość wykorzystania całej energii zawartej w kilogramie cukru, kilogramie wody lub kilogramie jakiejkolwiek innej substancji, taka porcja energii wystarczyłaby, aby samochód jechał 100 tysięcy lat bez zatrzymywania się. Wynika to z równania E=mc2, sformułowanego w 1905 roku przez Alberta Einsteina.

d54rqua

Antymateria interesuje fizyków nie tylko ze względu na jej kluczową rolę przy narodzinach wszechświata. Dla antycząstek znaleźć można zastosowanie praktyczne. Kiedy cząstka spotyka się z antycząstką, unicestwiają się - ale pozostawiają olbrzymią energię. Nie uszło to uwagi naukowców opracowujących w USA program tzw. gwiezdnych wojen. W 1980 roku rozpoczęto badania nad możliwością wykorzystania antymaterii w napędzie rakietowym. Z obliczeń wynika, że napęd taki byłby ponad 10 razy wydajniejszy niż silniki stosowane obecnie. Skróciłby czas podróży na Marsa z 11 miesięcy do miesiąca.

Zbudowanie takiego silnika napotyka jednak na zasadnicze problemy. Nie chodzi wyłącznie o przechowywanie antymaterii - tu naukowcy odnoszą sukcesy, dzięki skonstruowanym z pól elektrycznych i magnetycznych pojemnikom. Prawdziwa trudność polega na tym, że nie mamy dostępu do naturalnego źródła antymaterii. (miz)

d54rqua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d54rqua
Więcej tematów