Genewa: 58. posiedzenie Komisji Praw Człowieka ONZ
W Genewie rozpoczęło się w poniedziałek 58. posiedzenie Komisji Praw Człowieka ONZ. Przez najbliższe 6 tygodni delegaci z 53 krajów będą rozmawiać o walce z łamaniem praw człowieka.
Tegorocznym obradom przewodniczy Polska.
18.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
W posiedzeniu Komisji weźmie udział ponad 3,5 tys. delegatów z krajów członkowskich ONZ oraz organizacji pozarządowych. Nie będzie natomiast - wbrew zapowiedziom - przedstawicieli Stanów Zjednoczonych.
Na posiedzeniu Komisji Praw Człowieka ONZ poruszona zostanie kwestia wpływu wydarzeń z 11 września 2001 r. na przestrzeganie praw człowieka na świecie. Delegaci będą również dyskutowali o łamaniu praw człowieka w Autonomii Palestyńskiej, Izraelu, Chinach, Kolumbii, Czeczenii oraz w Afryce.
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Mary Robinson uważa, że na terytoria palestyńskie powinni przybyć międzynarodowi obserwatorzy. Przemawiająca w Genewie na posiedzeniu inaugurującym 58. obrady Komisji Praw Człowieka ONZ, Mary Robinson powiedziała, że na terytoriach okupowanych przez Izrael łamane są prawa człowieka. Obserwatorzy mieliby nie tylko temu zapobiegać, ale też przeciwdziałać samobójczym zamachom i atakom na ludność cywilną Izraela.
Wysoka Komisja Praw Człowieka ONZ powstała w 1946 r. Jej zadaniem jest obrona prawa do życia i wolności wszystkich ludzi oraz walka o wolność myśli, sumienia i wyznania. (miz)