Trwa ładowanie...
d19imvo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Generał Breedlove: NATO musi być gotowe na atak tzw. zielonych ludzików

Naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove ostrzegł w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt", że scenariusz obserwowany na Ukrainie może się powtórzyć w innych krajach Europy Wschodniej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gen. Breedlove
Gen. Breedlove (PAP/EPA, Fot: JUAN CARLOS CARDENAS)
d19imvo

Według amerykańskiego generała Sojusz musi być przygotowany na atak tzw. zielonych ludzików czyli zatajających swą przynależność państwową dywersantów.

- Ogromnym problemem (dla NATO) jest reakcja na nowy sposób prowadzenia wojny. Pracujemy nad tym - powiedział Breedlove. Za najważniejsze obecnie zadanie uznał przygotowanie się na ewentualny atak zielonych ludzików - "uzbrojonych wojskowych bez dystynkcji, którzy sieją niepokój, okupują budynki rządowe, podburzają ludność, szkolą separatystów i mogą przyczynić się do destabilizacji kraju".

Jak podkreślił generał, scenariusz realizowany we wschodniej Ukrainie może powtórzyć się w innych krajach wschodnioeuropejskich. - Musimy tak wyszkolić armię i policję, żeby mogły poradzić sobie z taką sytuacją - powiedział Breedlove.

d19imvo

Naczelny dowódca NATO zaznaczył, że jeśli Sojusz stwierdzi, iż obce siły przeniknęły na jego terytorium i jeśli można wykazać, że wtargnięcie ma cechy agresji, zaczyna wówczas obowiązywać artykuł piąty Traktatu Waszyngtońskiego, co oznacza wojskową odpowiedź na agresję.

W ocenie Breedlove'a Niemcy są krajem wiodącym w NATO i powinny - jego zdaniem - nadal przewodzić Sojuszowi. Pozytywnie ocenił stanowisko Niemiec wobec Rosji w obecnym kryzysie na Ukrainie. - Jeżeli NATO zdecyduje w przyszłości o tym, by (w sankcjach wobec Rosji) pójść jeszcze dalej, to ważne jest, by Niemcy zachowały wiodącą pozycję, a jestem pewien, że tak właśnie postąpią - powiedział amerykański generał.

Breedlove oświadczył, że oczekuje od wrześniowego szczytu NATO potwierdzenia woli zbiorowej obrony oraz dopasowania poziomu wydatków na obronę do aktualnych potrzeb. Przypomniał, że Rosja zwiększyła w ciągu ostatnich pięciu lat wydatki na zbrojenia o 50 procent, zaś kraje NATO obniżyły je w tym czasie średnio o 20 proc. Należy też zastanowić się, czy siły zbrojne NATO rozmieszczone są we właściwych miejscach na terytorium Sojuszu - zauważył amerykański generał. Polska domaga się zwiększenia obecności wojskowej NATO na swoim terytorium.

d19imvo

Podziel się opinią

Share

d19imvo

d19imvo
Więcej tematów