Trwa ładowanie...
20-06-2012 17:02

Gen. Petelicki zostanie pochowany najpewniej na Powązkach

Gen. Sławomir Petelicki najpewniej zostanie pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach - informuje Fakt. Jeśli rodzina byłego dowódcy GROM wyrazi zgodę, wówczas pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Gen. Petelicki zostanie pochowany najpewniej na PowązkachŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dxeh030
dxeh030

Jacek Sońta, rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej powiedział w rozmowie z Faktem, że najprawdopodobniej uroczystości pogrzebowe odbędą się w przyszłym tygodniu. - Ale ostateczny termin jest jeszcze uzgadniany - zaznaczył.

Należy się spodziewać, że w uroczystościach pogrzebowych, prócz najbliższych generała, wezmą udział politycy oraz osoby związane z jednostką specjalną GROM. Prawdopodobnie będzie również Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Śmierć gen. Petelickiego

Petelicki został w sobotę znaleziony przez żonę w podziemnym parkingu wielorodzinnego budynku, w którym mieszkał, na warszawskim Mokotowie. Znaleziono przy nim broń, z której padł strzał. Jak podkreślali od początku informatorzy Polskiej Agencji Prasowej, najbardziej prawdopodobną wersją śmierci generała jest samobójstwo.

Petelicki był generałem w stanie spoczynku; oficerem wywiadu PRL, potem założycielem i pierwszym dowódcą jednostki GROM. We wrześniu skończyłby 66 lat. W 1969 r. został oficerem wywiadu MSW. Od 1973 do 1978 r. był attache kulturalnym, naukowym i prasowym w Nowym Jorku, a od 1975 r. - wicekonsulem ds. Polonii. Od 1978 do 1983 r. pracował w centrali wywiadu. Pracował w polskiej ambasadzie w Sztokholmie, w latach 1987-1988 był zastępcą naczelnika kontrwywiadu zagranicznego, a od 1988 do 1989 r. - doradcą ministra spraw zagranicznych i kierownikiem ochrony placówek.

dxeh030

Był twórcą i pierwszym dowódcą (do 1995 r.) sformowanej w 1990 r. słynnej jednostki antyterrorystycznej GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego). W maju 1996 r. został na krótko pełnomocnikiem ówczesnego premiera Włodzimierza Cimoszewicza ds. przestępczości zorganizowanej w Radzie Państw Basenu Morza Bałtyckiego. Ponownie został dowódcą GROM w grudniu 1997 r. Został odwołany we wrześniu 1999 r., po konflikcie ówczesnym ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych Januszem Pałubickim. Po odwołaniu Petelicki przeszedł w stan spoczynku i zajął się biznesem. Był współwłaścicielem firmy Grupa Grom, zatrudniającej byłych żołnierzy GROM. Zostawił żonę i dwoje dzieci.

dxeh030
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxeh030
Więcej tematów