PolskaGdzie Polacy żegnają ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

Gdzie Polacy żegnają ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

Prezydent RP Lech Kaczyński i jego Żona Maria zostali pochowani w krypcie na Wawelu obok królów Polski. A gdzie spoczną pozostali zmarli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem?

Gdzie Polacy żegnają ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

Ryszard Kaczorowski

Ciało ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego zostało złożone w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

W poniedziałek 19 kwietnia w archikatedrze świętego Jana odbyło się nabożeństwo żałobne za duszę Ryszarda Kaczorowskiego. Po mszy ciało ostatniego prezydenta na uchodźstwie zostało przewiezione do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie i tam pochowane.

Jerzy Szmajdziński

W Warszawie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego uroczyście pożegnano wicemarszałka sejmu, wiceszefa SLD i byłego szefa MON Jerzego Szmajdzińskiego, który zginął w katastrofie lotniczej koło Smoleńska. Urna z prochami zmarłego została złożona na cmentarzu wilanowskim w Warszawie.

Mszy św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Przy urnie z prochami zmarłego asystę honorową pełnili żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Aleksander Szczygło

Trumna z ciałem Aleksandra Szczygły została przewieziona z Warszawy do Olsztyna, gdzie odbyło się nabożeństwo żałobne koncelebrowane przez infułata Juliana Żołnierkiewicza. Później trumnę z ciałem b. szefa BBN przewieziono z powrotem do Warszawy. Aleksander Szczygło spocznie na cmentarzu na Powązkach. Pogrzeb odbędzie się w środę 21 kwietnia.

Władysław Stasiak

Władysław Stasiak, szef kancelarii prezydenta, spoczął we wtorek na warszawskich Powązkach. Podczas uroczystości na cmentarzu i mszy świętej w kościele św. Anny przyjaciele i współpracownicy wspominali go jako człowieka misji publicznej, najlepszego urzędnika.

Izabela Jaruga-Nowacka

Zgodnie z wolą najbliższych Posłanki SLD Izabeli Jarugi-Nowackiej, zostanie ona pochowana na warszawskich Powązkach.

Paweł Wypych

Pogrzeb prezydenckiego ministra Pawła Wypycha zaplanowany jest na czwartek 22 kwietnia w Warszawie. O godz. 12.00 w Katedrze św. Michała i Floriana odbędzie się msza święta, a po niej nastąpi przeprowadzenie trumny na Cmentarz Bródnowski w Warszawie.

Arcybiskup Miron Chodakowski

W poniedziałek w Katedrze Metropolitalnej w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe prawosławnego ordynariusza WP abp. Mirona Chodakowskiego, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Trumna z ciałem arcybiskupa wyruszyła sprzed katedry metropolitalnej w Warszawie do Supraśla na Podlasiu. Ciało abp. Chodakowskiego zostało złożone w krypcie tamtejszego Soboru Zwiastowania NMP Klasztoru Męskiego.

Pochówek w Supraślu, to życzenie zmarłego arcybiskupa Mirona. Przed podniesieniem do godności biskupiej, przez wiele lat był on przełożonym klasztoru w Supraślu - jednego z najważniejszych w kraju ośrodków cerkiewnego życia monastycznego. Pracował nad odbudową klasztoru i cerkwi głównej. Po podniesieniu do godności biskupa hajnowskiego z Supraśla przeniósł się do Hajnówki i został zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu w Wojsku Polskim. Biskup gen. Tadeusz Płoski i ks. ppłk. Jan Osiński

Pogrzeb biskupa polowego Wojska Polskiego gen. Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza ks. ppłk. Jana Osińskiego odbędzie się w poniedziałek 19 kwietnia w Katedrze Polowej WP na ulicy Długiej w Warszawie. Bp Płoski i jego sekretarz spoczną w krypcie kaplicy lotników w Katedrze Polowej.

Po sprowadzeniu do kraju, ciała biskupa polowego i jego sekretarza zostały przewiezione do Katedry Polowej i umieszczone w kaplicy katyńskiej.

Ks. infułat Roman Indrzejczyk

Pogrzeb ks. Romana Indrzejczyka, prezydenckiego kapelana i spowiednika, odbędzie się w sobotę 24 kwietnia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Jak poinformowała na swych stronach internetowych Konferencja Episkopatu Polski msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona 24 kwietnia o godz. 8.30 w kościele pw. Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu, gdzie przez wiele lat ks. Indrzejczyk był proboszczem. Pierwotnie pogrzeb prezydenckiego kapelana był zaplanowany na wtorek.

Trumna z ciałem prezydenckiego kapelana zostanie przywieziona do kościoła w piątek o godz. 19 i przez całą noc do godz. 7 w sobotę będzie wystawiona w pobliżu wejścia do świątyni.

Jak informuje parafia, miejsca w kościele podczas mszy będą zarezerwowane dla rodziny zmarłego, około 100 kapłanów koncelebrujących mszę oraz dla oficjalnych delegacji. Pozostali wierni będą zgromadzeni przed kościołem. Na czas mszy wyłączona z ruchu zostanie ul. Czarnieckiego od ul. Mierosławskiego do placu Inwalidów. Nabożeństwo będzie odprawiał biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Marian Duś.

Ks. Andrzej Kwaśnik

Kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, który był proboszczem warszawskiej parafii św. Tadeusza Apostoła na Sadybie, zostanie pochowany we wtorek 20 kwietnia, o godz. 16.00 w krypcie zasłużonych Polaków Świątyni Opatrzności Bożej.

o. Józef Joniec

O. Józef Joniec został pochowany w krypcie zasłużonych Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. W mszy pogrzebowej pijara, działacza organizacji pozarządowych, prezesa Stowarzyszenia Parafiada w warszawskim sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży uczestniczyły setki osób, głównie młodzież.

Ks. prof. Ryszard Rumianek

Ksiądz prof. Ryszard Rumianek, biblista, od 2005 r. rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pochowany zostanie w czwartek 22 kwietnia na cmentarzu w Pyrach. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Bielanach przy ul. Dewajtis o godz. 9.30. Wezmą w niej udział biskupi i rektorzy wyższych uczelni. Liturgii pogrzebowej będzie przewodniczyć metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. O godz. 14.00 w kościele pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu na Okęciu będzie odprawiona msza św. pogrzebowa, po której nastąpi pochówek na cmentarzu w Pyrach.

Ks. płk Adam Pilch

W sobotę, 24 kwietnia pochowany zostanie ks. płk Adam Pilch, pełniący funkcję p.o. naczelnego kapelana wojskowego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 9.30, nabożeństwem żałobnym w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie przy ul. Puławskiej 2a. Dalsza część uroczystości odbędzie się na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Warszawie przy ul. Młynarskiej.

Janusz Kochanowski

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski został pochowany w rodzinnym grobowcu na częstochowskim cmentarzu Kule. W kondukcie żałobnym z Jasnej Góry, gdzie odbyła się msza pogrzebowa, Rzecznika odprowadzało w ostatnią drogę kilka tysięcy ludzi.

Gen. Włodzimierz Potasiński

Pogrzeb dowódcy Wojsk Specjalnych gen. Włodzimierza Potasińskiego, odbędzie się w niedzielę w Krakowie. Ceremonia powitania w kraju tragicznie zmarłego dowódcy odbędzie się w piątek w godzinach wieczornych na wojskowej części lotniska Kraków-Balice. Trumna zostanie przewieziona do Kościoła Garnizonowego w Krakowie pw. św. Agnieszki przy ul. Dietla, gdzie rozpocznie się czuwanie.

W niedzielę o godz. 14 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza pogrzebowa. Liturgii przewodniczył będzie kard. Franciszek Macharski. Generał spocznie na cmentarzu Rakowickim. Gen. Włodzimierz Potasiński miał 54 lata. W pamięci komandosów pozostanie na zawsze - jako doskonały dowódca, żołnierz z powołania; charyzmatyczny, mądry, dobry człowiek.

Gen. Tadeusz Buk

Ceremonia pożegnania Dowódcy Wojsk Lądowych generała dywizji Tadeusza Buka odbyła się 17 kwietnia w Spale (Łódzkie).

Oficjalna ceremonia rozpoczęła się mszą świętą w spalskiej Kaplicy Polowej Kościoła NMP Królowej Polski przy ulicy I. Mościckiego o godz. 16.00. Główne uroczystości pogrzebowe, zorganizowane z pełnym ceremoniałem wojskowym, odbyły się na cmentarzu w Spale, gdzie spoczęła trumna z ciałem Dowódcy Wojsk Lądowych.

Maciej Płażyński

Maciej Płażyński, były marszałek sejmu, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, został pochowany 21 kwietnia w gdańskiej Bazylice Mariackiej.

Joanna Agacka-Indecka

Joanna Agacka-Indecka, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, została pochowana w Łodzi na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Po drodze kondukt z trumną zatrzymał się pod siedzibą Okręgowej Rady Adwokackiej przy ul. Piotrkowskiej, gdzie wartę honorową pełnili aplikanci adwokaccy.

Anna Walentynowicz

Pogrzeb Anny Walentynowicz odbył się 21 kwietnia. Przed pochówkiem, w kościele parafialnym zmarłej (Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdańsku-Wrzeszczu) została odprawiona msza święta. Działaczka "Solidarności" została pochowana na Cmentarzu Srebrzysko.

Leszek Deptuła

Leszek Deptuła, poseł PSL, został pochowany na cmentarzu komunalnym w Mielcu (Podkarpackie). W żałobnej mszy świętej uczestniczyło kilka tysięcy osób. Nabożeństwo prowadził biskup rzeszowski Kazimierz Górny.

Aleksander Fedorowicz

Prezydenckiego tłumacza Aleksandra Fedorowicza pochowano na cmentarzu parafii św. Józefa w Bydgoszczy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęło wystawienie trumny i msza św. w świątyni, która była macierzystą parafią Fedorowicza, w czasach, kiedy mieszkał on w Bydgoszczy. Żałobnej mszy św. w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników przewodniczył biskup Jan Tyrawa.

Marek Uleryk

Marek Uleryk - funkcjonariusz BOR-u, spoczął na cmentarzu w swojej rodzinnej miejscowości Dziewierzewo koło Kcyni w Kujawsko-Pomorskiem.

Grzegorz Dolniak

W czwartek 22 kwietnia o godz. 15.00 rozpocznie się msza pogrzebowa w kościele Świętej Trójcy w Będzinie odbędzie się pogrzeb tragicznie zmarłego wiceszefa klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Dolniaka. Zostanie on pochowany w zabytkowej części cmentarza parafialnego, przy kaplicy św. Tomasza Becketta.

Krystyna Bochenek

Msza żałobna Krystyny Bochenek odbędzie się 22 kwietnia o 11.00 w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Uroczystościom będzie przewodniczył metropolita katowicki, abp Damian Zimoń. Potem kondukt z trumną wicemarszałek senatu przejdzie na niedaleki cmentarz przy ul. Sienkiewicza, gdzie nastąpi pochówek. Stanisław Jerzy Komorowski

Stanisław Jerzy Komorowski został pochowany na warszawskich Powązkach w piątek 16 kwietnia. Wiceministra obrony narodowej pochowano z wojskowymi honorami.

Krzysztof Putra

Wicemarszałek sejmu Krzysztof Putra został pochowany na cmentarzu św. Rocha w Białymstoku. Wcześniej kondukt żałobny przeszedł ulicami Białegostoku z archikatedry, gdzie po południu zostało odprawione żałobne nabożeństwo pod przewodnictwem metropolity białostockiego abpa Edwarda Ozorowskiego.

Na całej trasie dwugodzinnego przemarszu konduktu Krzysztofa Putrę żegnali licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

Przemysław Gosiewski

Msza żałobna za Przemysława Gosiewskiego odbędzie się 21 kwietnia o godz. 14.30 w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Ciało wiceprzewodniczącego PiS spocznie na Powązkach.

Jolanta Szymanek-Deresz

Jolanta Szymanek-Deresz, została pochowana 19 kwietnia na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Edward Wojtas

Pogrzeb Edwarda Wojtasa (poseł PSL) odbędzie się 24 kwietnia w Lublinie. Rozpocznie się Mszą św. w archikatedrze lubelskiej o godz. 11.00, potem nastąpi przejście konduktu żałobnego na cmentarz przy ul. Lipowej.

Sławomir Skrzypek

Uroczystości pogrzebowe Sławomira Skrzypka odbyły się w Kościele św. Krzyża w Warszawie. Potem trumna z ciałem prezesa Narodowego Banku Polskiego spopczęła na Powązkach.

W mszy żałobnej wzięli udział m.in. marszałek sejmu Bronisław Komorowski, wicepremier Waldemar Pawlak, minister finansów Jacek Rostowski, pełniący obowiązki szefa banku centralnego Piotr Wiesiołek, członkowie Rady Polityki Pieniężnej, były prezes NBP Leszek Balcerowicz, szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza.

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek sejmu Bronisław Komorowski odznaczył Skrzypka pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Sebastian Karpiniuk

Sebastian Karpiniuk został pochowany 21 kwietnia w Kołobrzegu. Msza święta odbyła się w kościele przy cmentarzu przy ul. Św. Wojciecha.

Justyna Moniuszko

Na cmentarzu miejskim w Białymstoku została pochowana we wtorek 25-letnia Justyna Moniuszko - stewardesa z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, jedna z ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu.

Zbigniew Wassermann

Poseł PiS Zbigniew Wassermann został pochowany na cmentarzu parafialnym na krakowskich Bielanach. Przed złożeniem trumny do grobu oddano salwę honorową.

Gabriela Zych

Prezes stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Kaliszu i inicjatorka budowy w tej miejscowości Pomnika Ofiar Katyńskich, 69-letnia Gabriela Zych została pochowana w poniedziałek w Kaliszu.

Janina Fetlińska

Pogrzeb senator Fetlińskiej odbył się 21 kwietnia w Ciechanowie. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Senator została pochowana na ciechanowskim Cmentarzu Komunalnym przy ul. Gostkowskiej. Grażyna Gęsicka

W niedzielę na warszawskich Wojskowych Powązkach odbędzie się pogrzeb posłanki Prawa i Sprawiedliwości, szefowej klubu PiS Grażyny Gęsickiej.

Trumna z ciałem posłanki Gęsickiej zostanie wystawiona w kaplicy św. Marka na ul. Powązkowskiej w Warszawie - naprzeciw kościoła św. Karola Boromeusza - w sobotę w godzinach 9.30-23.00 oraz w niedzielę w godzinach 9.00-13.30.

Piotr Nurowski

Prezes Polskiego Komitetu Olimipijskiego Piotr Nurowski spoczął w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Piotr Nurowski pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Borowska, Bartosz Borowski

Pogrzeb Anny Borowskiej i jej wnuka Bartosza Borowskiego odbył się w katedrze w Gorzowie Wlkp. Obrzędom żałobnym przewodniczył biskup diecezjalny Stefan Regmunt.

Paweł Krajewski

W poniedziałek w Przasnyszu pochowano podporucznika Pawła Krajewskiego - funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza święta w kościele farnym. Wzięli w nich udział między innymi premier Donald Tusk, wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki, a także setki mieszkańców Przasnysza. Premier, który przyleciał z Warszawy śmigłowcem żegnał Pawła Krajewskiego na przasnyskim cmentarzu komunalnym. Zapewnił, że państwo polskie nie zapomni o jego rodzinie. W czasie uroczystości odczytano list pożegnalny od byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Paweł Krajewski został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Janusz Kurtyka

Msza święta i uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego Prezesa IPN prof. Janusza Kurtyki, odbędą się 23 kwietnia 2010 roku o godz. 13.00 w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Krakowie, przy ul. Grodzkiej 54. Po mszy żałobnej trumna zostanie złożona do krypty w Kaplicy Męki Pańskiej.

Izabela Tomaszewska

Na warszawskich Powązkach, z wojskowymi honorami, pochowano w poniedziałek dyrektor Zespołu Protokolarnego Prezydenta Izabelę Tomaszewską. Mszę żałobną odprawiono w kościele św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Zebrali się na niej rodzina, przyjaciele, współpracownicy.

Ks. prałat Bronisław Gostomski

Trumna z ciałem ks. prałata Bronisława Gostomskiego zostanie wystawiona w kościele farnym w Sierpcu w środę o godz. 19. Odprawiona zostanie wtedy msza w intencji kapłana. W czwartek, 22 kwietnia, przed godz. 8.00 trumna z ciałem ks. prałata Gostomskiego zostanie przewieziona do Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei i pozostanie tam do uroczystości pogrzebowych, które rozpoczną się tego samego dnia o godz. 14.00.

Ks. prałat Gostomski zostanie pochowany w grobie rodzinnym, obok swej matki, na sierpeckim cmentarzu przy ul. Kościuszki.

Bronisława Orawiec-Loffler

Na cmentarzu w Poroninie koło Zakopanego pochowana została członkini Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, Bronisława Orawiec-Loffler, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Uroczystej mszy św. żałobnej przewodniczył ks. infułat Stanisław Olszówka. W pożegnaniu Bronisławy Orawiec-Loffler uczestniczyli m.in. wojewoda małopolski Stanisław Kracik i marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara. Stanisław Mikke

Uroczystości pogrzebowe mec. Stanisława Mikke odbędą się w poniedziałek 26 kwietnia 2010 r. w Warszawie. Msza Święta żałobna zostanie odprawiona o godzinie 11.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15. O godzinie 13.00 rozpocznie się ceremonia złożenia trumny z ciałem do grobu na Cmentarzu Powązkowskim (d. Wojskowym) przy ul. Powązkowskiej.

Mariusz Kazana

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie, w Alei Zasłużonych, pochowano szefa protokołu dyplomatycznego w MSZ Mariusza Kazanę.

Mszę żałobną odprawiono w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Wzięli w niej udział rodzina, przyjaciele i najbliżsi współpracownicy zmarłego, z ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim i sekretarzem stanu w MSZ Mikołajem Dowgielewiczem.

ppor. Agnieszka Pogródka-Węcławek

Funkcjonariuszka BOR ppor. Agnieszka Pogródka-Węcławek została pochowana na cmentarzu w Górze Kalwarii.

Tomasz Merta

Wiceminister kultury Tomasz Merta został we wtorek po południu pochowany na cmentarz parafii św. Zofii Barat przy ul. Poloneza w Warszawie. Przed złożeniem trumny do grobu oddano salwę honorową.

Katarzyna Doraczyńska

Najbliższa rodzina, przedstawiciele kancelarii prezydenta, harcerze uczestniczyli we wtorkowej mszy żałobnej w intencji Katarzyny Doraczyńskiej. Msza odbyła się w kościele św. Alberta w Wesołej. Katarzyna Doraczyńska została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. We mszy świętej uczestniczył jej mąż i matka, a także przedstawiciele kancelarii prezydenta m.in. minister Jacek Sasin, parlamentarzyści, radni z warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Licznie zgromadzili się harcerze. Obecne były poczty sztandarowe Solidarności i harcerstwa.

Bożena Mamontowicz-Łojek

Zenona Bożena Mamontowicz-Łojek, przewodnicząca Polskiej Fundacji Katyńskiej, została pochowana w grobie rodzinnym na warszawskich starych Powązkach.

W kondukcie pogrzebowym zmarłą odprowadzili członkowie rodziny i przedstawiciele Warszawskiej Rodziny Katyńskiej, Federacji Rodzin Katyńskich, Polskiej Fundacji Katyńskiej. Obecny był także b. premier Jan Olszewski, przedstawiciele władz państwowych, m.in. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, władze Warszawy, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz licznie przybyli mieszkańcy stolicy.

Gen. Franciszek Gągor

Uroczystości pogrzebowe szefa Sztabu Generalnego gen. Franciszka Gągora razem z pozostałymi najważniejszymi dowódcami armii, odbyły się w środę. Msza żałobna została odprawiona w Kościele Parafialnym p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie. Generał spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Paweł Janeczek

Na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach pochowano kapitana Biura Ochrony Rządu, Pawła Janeczka. Oficera pożegnała rodzina, przyjaciele i koledzy z BOR-u. Pochowano go w tej samej alei, co szefa kancelarii prezydenta, Władysława Stasiaka, który też zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu.

Paweł Janeczek pośmiertnie został awansowany ze stopnia porucznika na kapitana.

Ppor. Artur Francuz

Rodzina, przyjaciele i koledzy z Biura Ochrony Rządu pożegnali 21 kwietnia na cmentarzu parafialnym w podwarszawskim Komorowie podporucznika Artura Francuza, który 10 kwietnia zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. Od wielu lat Francuz ochraniał ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, był też jego adiutantem i kierowcą.

Andrzej Kremer

Wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer 21 kwietnia został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w krakowskim kościele parafialnym Matki Bożej Ostrobramskiej. - Był człowiekiem wspaniałym, dla którego dobro ojczyzny było dobrem najwyższym, dla tego dobra złożył ofiarę najwyższą - swojej krwi, która wsiąkła w ziemię katyńską - powiedział biskup Jan Zając podczas uroczystości. Janusz Zakrzeński

Uroczystości pogrzebowe Janusza Zakrzeńskiego odbyły się w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. Aktor zostanie pochowany na Starych Powązkach.

Andrzej Sariusz-Skąpski

Prezes Federacji Rodzin Katyńskich Andrzej Sariusz-Skąpski w środę 21 kwietnia został pochowany w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła rodzina, przyjaciele i współpracownicy z Federacji Rodzin Katyńskich oraz przedstawiciele władz regionu: wojewoda małopolski Stanisław Kracik i marszałek województwa Marek Nawara.

Teresa Walewska-Przyjałkowska

Mszą świętą w kościele św. Andrzeja Boboli w Warszawie rozpoczęły się w czwartek uroczystości pogrzebowe Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej, przewodniczącej Fundacji Golgota Wschodu. Na początku mszy św. wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek przekazał rodzinie zmarłej, przyznany jej pośmiertnie przez marszałka sejmu Bronisława Komorowskiego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi. W uroczystości uczestniczyli: rodzina i przyjaciele Walewskiej-Przyjałkowskiej oraz przedstawiciele Fundacji Golgota Wschodu i licznie przybyli mieszkańcy Warszawy. Po mszy trumna z ciałem Walewskiej-Przyjałkowskiej została przewieziona na Stare Powązki, gdzie spoczęła w rodzinnym grobowcu.

Walewska-Przyjałkowska przewodniczyła Fundacji Golgota Wschodu założonej przez ks. Zdzisława Peszkowskiego, zmarłego w 2007 roku kapelana Rodzin Katyńskich. Była wieloletnim pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej, pielęgnowała również pamięć o losach Polaków na Wschodzie oraz była orędowniczką beatyfikacji księży zamordowanych w Katyniu.

Zbigniew Dębski

Pułkownik Zbigniew Dębski, członek kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari od września 2008 r., pseud. Zbych-Prawdzic został w czwartek 22 kwietnia pochowany na Powązkach. W czasie wojny był on żołnierzem AK, brał udział w Powstaniu Warszawskim w batalionie "Kiliński". Odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy.

Gen. Bronisław Kwiatkowski

Ceremonia pożegnania tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych gen. Bronisława Kwiatkowskiego odbędzie się w sobotę w Krakowie - podało Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych.

Ceremonia powitania w kraju tragicznie zmarłego dowódcy odbędzie się w piątek w godzinach wieczornych na wojskowej części lotniska Kraków-Balice. Trumna zostanie przewieziona do Kościoła Garnizonowego w Krakowie pw. św. Agnieszki przy ul. Dietla, gdzie rozpocznie się czuwanie.

Uroczystości pogrzebowe rozpocznie w sobotę w południe msza w Bazylice Mariackiej; celebrować będzie ją kard. Stanisław Dziwisz. Kondukt żałobny ulicami Krakowa przejedzie na cmentarz na Salwatorze, gdzie spocznie generał. Gen. Bronisław Kwiatkowski - jeden z najbardziej doświadczonych polskich dowódców - w maju skończyłby 60 lat. Pozostawił żonę Krystynę i dwie córki Kamilę i Edytę.

Gen. Kazimierz Gilarski

Pogrzeb dowódcy Garnizonu Warszawa gen. Kazimierza Gilarskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, odbędzie się w sobotę w Warszawie - podało wojsko. Uroczystości żałobne rozpoczną się w piątek w godzinach popołudniowych od wystawienia trumny z ciałem generała w Kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie przy ul. Długiej i całonocnego czuwania. W sobotę o godz. 10 w katedrze odprawiona zostanie msza pogrzebowa. Stamtąd kondukt uda się na cmentarz. Generał spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Rodzina prosi uczestników ceremonii o zastąpienie wieńców, pojedynczymi białymi różami.

Generał Gilarski 10 kwietnia miał oddać hołd pomordowanym w Katyniu, po raz kolejny. W 2000 roku to on dowodził pododdziałem reprezentacyjnym, gdy otwierano tamtejszy cmentarz. Miał 55 lat. Pozostawił żonę, córkę i syna.

Arkadiusz Rybicki

W poniedziałek na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko odbędzie się pogrzeb posła Arkadiusza Rybickiego. Pogrzeb rozpocznie się o godz. 13.30. Wcześniej - o godz. 11 w gdańskim kościele św. Mikołaja zostanie odprawiona msza św.

Już w niedzielę o godz. 15 trumna z ciałem Arkadiusza Rybickiego zostanie przewieziona pod pomnik Jana III Sobieskiego w Gdańsku, skąd ma zostać przeniesiona do znajdującego się nieopodal kościoła św. Mikołaja. Do późnego wieczora w świątyni będzie można składać hołd zmarłemu.

Arkadiusz Rybicki miał 57 lat. W latach 1999-2001 był wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a od 2005 roku - posłem PO. W latach 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. W sierpniu 1980 roku w Gdańsku, wraz z Maciejem Grzywaczewskim, spisał 21 postulatów stawianych ówczesnemu rządowi przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Tablice z postulatami zostały w 2003 roku wpisane przez UNESCO na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego zawierającą najważniejsze dokumenty ludzkości.

Stanisław Zając

Senator PiS Stanisław Zając zostanie pochowany w niedzielę na Nowym Cmentarzu w Jaśle (Podkarpackie) - poinformował jego wieloletni współpracownik Wojciech Piękoś. - Od godz. 7 do 22 w sobotę oraz od godz. 7 do 13 w niedzielę ciało tragicznie zmarłego senatora będzie wystawione w kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego na Starym Cmentarzu w Jaśle - powiedział Piękoś. Natomiast w niedzielę o godz. 14 w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Jaśle odprawiona zostanie żałobna msza święta. Potem ulicami miasta przejdzie kondukt żałobny. Senator Zając będzie pochowany na Nowym Cmentarzu w Jaśle.

Stanisław Zając był przewodniczącym klubu senackiego PiS, pełnił też funkcję przewodniczącego senackiej komisji obrony narodowej. W latach 1997-2001 był wicemarszałkiem Sejmu. Od wielu lat uzyskiwał najlepsze wyniki wyborcze w rodzinnym okręgu na Podkarpaciu, choć nie zawsze zdobywał mandat. Miał 60 lat.

adm. Andrzej Karweta

W poniedziałek na Pomorzu odbędą się uroczystości pogrzebowe dowódcy Marynarki Wojennej admirała Andrzeja Karwety, który zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Aleksandra Natalii-Świat

Pogrzeb Aleksandry Natalii-Świat, posłanki PiS, która zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, planowany jest na poniedziałek 26 kwietnia. Msza św. z udziałem tylko rodziny i najbliższych odbędzie się o 10, pogrzeb państwowy o 12.

Jak poinformował Dawid Jackiewicz, szef dolnośląskiego PiS, msza św. poprzedzająca sam pogrzeb ma się odbyć w kościele św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Horbaczewskiego we Wrocławiu. - Rodzina chce, aby ta uroczystość miała charakter kameralny i rodzinny. W tej części nie są planowane żadne przemowy czy wystąpienia. Tylko rodzina i najbliżsi - mówił Jackiewicz.

Natomiast na godz. 12 planowany jest pogrzeb państwowy, który odbędzie się na cmentarzu przy ul. Bardzkiej we Wrocławiu. W tej części planowane są wystąpienia i mowy pożegnalne polityków.

Dariusz Michałowski

Uroczystości pożegnalne majora Dariusza Michałowskiego odbędą się w piątek 23 kwietnia na cmentarzu powązkowskim. Major Michałowski był jednym z dziewięciu ochroniarzy prezydenta Kaczyńskiego, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

Major Michałowski służbę zaczynał 16 lat temu w pierwszym pułku specjalnym komandosów w Lublińcu. W 1997 roku przeszedł do Biura Ochrony Rządu. Chronił między innymi poprzedniego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odznaczony został Brązowym Krzyżem Zasługi.

Andrzej Karweta

W poniedziałek 26 kwietnia na gdyńskim nabrzeżu, przy którym cumuje historyczny okręt ORP "Błyskawica", odbędą się uroczystości pożegnalne dowódcy Marynarki Wojennej admirała Andrzeja Karwety.

Po gdyńskiej uroczystości pożegnalnej trumna z ciałem admirała Andrzeja Karwety zostanie przewieziona na cmentarz w Baninie, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe. Jak poinformował Zajda, wolą rodziny zmarłego jest, aby pogrzeb odbył się bez udziału mediów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)