Gdzie można się kąpać w Bałtyku? Warunki są coraz lepsze
Warunki atmosferyczne nad morzem są coraz lepsze, co oznacza, że sporo osób wchodzi do morza. Gdzie można się kąpać nad Bałtykiem?
O zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą ratownicy apelują co roku. I w każde wakacje zdarzają się dramatyczne sytuacje, podczas których życie tracą turyści, którzy mimo czerwonej flagi wchodzą do morza. A czerwona flaga oznacza nic innego jak kategoryczny zakaz kąpieli i wejścia do wody.
Wtedy to warunki są zbyt niebezpieczne, by ryzykować morską kąpiel. Mogą występować silne prądy wsteczne, wysokie fale czy silny wiatr. W takich okolicznościach ryzyko wejścia do wody jest zbyt duże i może zakończyć się tragedią. Warunki nad morzem są coraz lepsze, ale wciąż należy zwracać uwagę na flagi wywieszane przez ratowników.
Czytaj także: Udar słoneczny. Jakie objawy?
Lista zamkniętych kąpielisk
Woda w strzeżonych kąpieliskach badana jest na bieżąco przez regionalne stacje Głównego Inspektoratu Sanitarny. Wyniki badań prezentowane są na stronie instytucji. Oto lista zamkniętych kąpielisk:
- kąpielisko Malta w Poznaniu,
- kąpielisko OKiR w Strykowie,
- Pilica Polska YMCA w Kurnędzu,
- Moczydło w Nieliszu.
Kąpieliska te zamknięte są z powodu zakażenia mikrobiologicznego lub zakwitu sinic. Dobrą wiadomością jest to, że w nadmorskich kąpieliskach woda jest przydatna do kąpieli, a także nie doszło do zakwitu sinic.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Temperatura wody w Bałtyku
Z danych IMGW-PIB wynika, że w nadmorskich kąpieliskach temperatura wody wynosi:
- Świnoujście - 18,6°C
- Międzyzdroje - 18,0°C
- Kołobrzeg - 17,2°C
- Ustka - 16,0°C
- Władysławowo - 18,4°C
- Hel - 17,8°C