GDDKiA: kontrola CBA to działania rutynowe
Jako "działania rutynowe" traktuje
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozpoczętą
w czwartek kontrolę CBA w białostockim oddziale GDDKiA -
poinformował w komunikacie rzecznik GDDKiA Andrzej
Maciejewski.
Centralne Biuro Antykorupcyjne, na wniosek prezydenta, kontroluje przetarg na budowę obwodnicy Augustowa- poinformował dyrektor gabinetu szefa CBA Tomasz Frątczak.
"Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad traktuje kontrolę CBA jako działanie rutynowe, które po raz kolejny potwierdzi zgodność z prawem przygotowania budowy obwodnicy Augustowa" - głosi komunikat Generalnej Dyrekcji.
Kontrolę CBA GDDKiA określa jako "kontrolę prawidłowości wyboru wykonawcy obwodnicy Augustowa oraz analizę treści zawartego kontraktu" i przypomina, że wcześniej, zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych, kontrolę prawidłowości wyłonienia wykonawcy przeprowadził Urząd Zamówień Publicznych.
Przeprowadzenie postępowania kontrolnego zostało zlecone CBA przez premiera Jarosława Kaczyńskiego, na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podało CBA. Frątczak wyjaśnił, że prezydent i premier "ze względu na wagę społeczną tego przedsięwzięcia chcą mieć absolutną pewność, że przy przetargu na budowę tej obwodnicy wszystkie procedury były stosowane zgodnie z prawem".
W czwartek po południu geodeci firmy Budimex Dromex rozpoczęli prace związane z budową obwodnicy w dolinie rzeki Rospudy. Prace zaczęły się przy skrzyżowaniu dróg krajowych 61 i 8 pod Augustowem. Geodeci będą wytyczać pas drogi, kontrolować punkty geodezyjne, przeprowadzać inwentaryzację drzew w pasie drogowym poza obszarami objętymi europejską siecią ochrony Natura 2000.
9 lutego wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa, która 500-metrową estakadą ma przecinać cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Estakada ma się wspierać na specjalnych słupach, 11 metrów nad ziemią. Słupy mają być wwiercane w ziemię tak, by jak najmniej naruszyć stosunki wodne na torfowisku.
Przeciwko lokalizacji obwodnicy protestują ekolodzy, zastrzeżenia ma Komisja Europejska (KE). Od kilkunastu dniu ekolodzy z Greenpeace biwakują w Dolinie Rospudy w założonym tam obozie. Planują przebywać w nim do 1 marca, kiedy rozpoczynają się okresy lęgowe ptaków i nie można wycinać drzew.
Zgodnie z unijnym prawem, Komisja może zwrócić się do trybunału w Luksemburgu o wydanie nakazu wstrzymania prac w ramach rozpoczętej już procedury. Trybunał, na wniosek KE, poza nakazaniem wstrzymania prac może zasądzić wysokie kary finansowe. We wtorek unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas zapowiedział, że Komisja Europejska jest gotowa szybko zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie Polsce nakazu wstrzymania prac przy budowie obwodnicy Augustowa.
Prezydent Lech Kaczyński wyraził "zaniepokojenie eskalacją konfliktu, jaki budzi planowana budowa obwodnicy w dolinie Rospudy" - poinformowała w środę szefowa gabinetu prezydenta Elżbieta Jakubiak.
Natomiast minister środowiska Jan Szyszko powiedział w czwartek, że nie spodziewa się kar ze strony UE za rozpoczęcie budowy obwodnicy Augustowa w dolinie Rospudy.