Trwa ładowanie...

Gdańsk: zatrzymani notariusze na wolności. Sąd nie uwzględnił wniosku o areszt

Notariusze z Pomorza, podejrzani o współpracę z tzw. mafia mieszkaniową, nie trafią za kraty. Sąd Rejonowy Gdańsk Południe nie uwzględnił wniosku prokuratory o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztu na trzy miesiące.
Share
Sąd odrzucił wniosek prokuratury o areszt notariuszy
Sąd odrzucił wniosek prokuratury o areszt notariuszyŹródło: Fotolia
d14730f

Na pewno złożymy w tej sprawie zażalenie - zapowiedziała prokurator Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

W środę śledczy postawili czterem notariuszom z Trójmiasta i jednemu z Warszawy 120 zarzutów dotyczących niedopełnienia obowiązków i pomocnictwa w oszustwach. Zatrzymani mieli sporządzać akty sprzedaży nieruchomości, w rażący sposób naruszając prawa stron transakcji i czerpać z tego korzyści majątkowe. Osoby podpisujące akty były przekonane, że podpisują umowę o pożyczke, której zastawem była nieruchomość.

d14730f

W sprawie ustalono 400 pokrzywdzonych, którzy stracili majątek o łącznej wartości 20 mln zł.

- Można mówić o licznych dramatach ludzi, którzy pojawiają się w śledztwie. Zło popełnione przez sprawców jest niezwykle odrażające. Notariusze powinni zapewniać ludziom bezpieczeństwo, a zapewniali gehennę - komentował zatrzymania minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Korzyścią, jaką odnosili notariusze, były - zdaniem prokuratury - pobierane przez nich taksy notarialne. Notariusze otrzymali od pokrzywdzonych w sumie ponad 105 tysięcy złotych.

Zobacz także: Bartłomiej Sienkiewicz: zaczynamy się przesuwać w stronę Azerbejdżanu

Podejrzani nie przyznali się do winy, każdy z nich złożył wyjaśnienia. Grozi im do 10 lat więzienia. W ubiegłym roku zarzuty w tej sprawie usłyszało 15 osób.

Żródło: radioszczecin.pl

d14730f

Podziel się opinią

Share
d14730f
d14730f
Więcej tematów