Trwa ładowanie...

Gdańsk ogłasza żałobę. Potrwa od wtorku do pogrzebu Adamowicza

"Od dziś, aż do dnia pogrzebu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w naszym mieście ogłoszona zostaje żałoba. Wszystkie flagi na masztach zostają opuszczone do połowy" - czytamy na Twitterze gdańskiego urzędu miasta. Z Gdańskiem solidaryzują się także inne miasta, które również ogłaszają żałobę.

Share
Gdańsk ogłasza żałobę. Potrwa od wtorku do pogrzebu Adamowicza
Źródło: PAP, Fot: Jan Dzban
dn21ryq

Podjęcie wiążącej decyzji w sprawie żałoby utrudniały kwestie formalne. Wczoraj wojewoda pomorski Dariusz Drelich podał, że nie ma podstaw prawnych do jej ogłoszenia. Jak stanowią przepisy, żałobę może ogłosić jedynie prezydent miasta, a w przypadku jego śmierci, wyznaczony przez premiera na mocy kodeksu wyborczego komisarz. Czasowo obowiązki prezydenta Gdańska będzie pełniła dotychczasowa wiceprezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Żałoba zostanie wprowadzona na terenie całego województwa pomorskiego. Z Gdańskiem solidaryzują sie także inne miasta. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski ogłosił żałobę, która potrwa od wtorku do czwartku. W sopockim ratuszu można się już wpisywać do księgi kondolencyjnej. Flagi zostały spuszczone do połowy masztu i opasane żałobnym kirem.

dn21ryq

Trzydniową żałobę ogłosił także warszawski ratusz. Wygaszona zostanie iluminacja na Krakowskim Przedmieściu, a na fasadzie PKiN będą wyświetlone barwy Gdańska. Do czwartku zostaną wyłączone światełka na choince przed Zamkiem Królewskim. Flagi na środkach komunikacji miejskiej zostały przystrojone kirem, a na rondzie Radosława - zdjęta z masztu flaga Polski. Żałobę ogłosiły także Białystok, Poznań i Gdynia.

Zobacz także: „Proszę nie wykorzystywać tej sytuacji”. Apel wiceprezydent Gdańska

Żałoba po Pawle Adamowiczu będzie miała również wymiar ogólnopolski. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że dzień pogrzebu prezydenta Gdańska będzie ogłoszony dniem żałoby narodowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dn21ryq

Podziel się opinią

Share
dn21ryq
dn21ryq
Więcej tematów