Trwa ładowanie...

Gdańscy urzędnicy rezygnują z kontrowersyjnych reform w miejskiej edukacji

Urzędnicy gdańskiego magistratu wycofali się z większości swoich kontrowersyjnych pomysłów na zmiany w gdańskiej edukacji. Rada miejska zajmie się tylko trzema uchwałami w sprawie sześciu niewzbudzających emocji placówek.

Share
Gdańscy urzędnicy rezygnują z kontrowersyjnych reform w miejskiej edukacji
Źródło: WP, Fot: Tomasz Gdaniec
dpulu9r

Urzędnicy planowali 36 różnych zmian w gdańskim systemie oświaty. Ostatecznie jednak do programu najbliższej sesji rady miejskiej włączono tylko trzy z nich. Planowana restrukturyzacja ma objąć placówki, które nie wzbudzają emocji i od dawna miały zostać połączone. Zmiany obejmą gimnazja nr 9 oraz nr 8. Dodatkowo powstaną dwa zespoły szkół z Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego nr 9 oraz Gimnazjum nr 48 i Szkoła Podstawowa nr 85.

- Pozostałe uchwały, jakie znalazły się w publikowanej wcześniej prezentacji, były jedynie propozycjami i nie trafią pod obrady Rady Miasta - informuje Magdalena Kuczyńska z biura prasowego Urzędu Miasta Gdańska.

dpulu9r

Reszta uchwał została odsunięta w czasie lub całkowicie zaniechana. Pałac Młodzieży oraz Ośrodek Kultury Fizycznej zostaną przekształcone dopiero w przyszłym roku. Spokojnie w przyszłość mogą patrzeć również dyrektorzy szkół zawodowych oraz techników. Pomysł połączenia placówek w ośrodki kształcenia zawodowego został zawieszony. W dotychczasowym kształcie funkcjonować będą wszystkie szkoły przyszpitalne oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Najbliższe 12 miesięcy ma zostać przeznaczone na publiczną debatę nad przyszłością gdańskiej oświaty.

Plany restrukturyzacji gdańskich szkół wzbudziły liczne protesty. Jedną z osi sporu była kolejność działań. Urzędnicy najpierw ogłosili projekt z precyzyjnie wyliczonym harmonogramem, a dopiero potem zaproponowali cykl spotkań z mieszkańcami miasta. Wiele osób poczuło się bardzo mocno dotkniętych takim traktowaniem.

Nauczyciele oraz uczniowie placówek, które były przeznaczone do rozwiązania, zorganizowali w tej sprawie dwa marsze protestacyjne oraz odbyli spotkanie z urzędnikami. Jednak zakończyło się ono fiaskiem. Konferencja przebiegała w bardzo napiętej atmosferze. Dyskusja była wielokrotnie przerywana krzykami i złośliwościami.

Ostatnim działaniem rodziców była zbiórka podpisów. Pod petycja podpisało się ponad 14 tys. osób. Dokument został przekazany przewodniczącemu rady miejskiej Bogdanowi Oleszekowi.

dpulu9r

Podziel się opinią

Share
dpulu9r
dpulu9r
Więcej tematów