Trwa ładowanie...

Gąsienica w bursztynie sprzed 44 milionów lat. Niezwykłe odkrycie znad Bałtyku

Zespół naukowców z Monachium, w którego skład wchodzi Polak Artur Michalski, odkrył w kawałku bursztynu znad Bałtyku nienaruszoną, skamieniałą gąsienicę z nieznanego wcześniej gatunku. Wyjątkowe znalezisko liczy sobie 44 miliony lat.

Gąsienica w bursztynie sprzed 44 milionów lat. Niezwykłe odkrycie znad BałtykuŹródło: PAP, fot: Piotr Polak
d3owvlv
d3owvlv

Gąsienica w bursztynie znad Bałtyku. Niezwykłe odkrycie

Naukowcy z Monachium odkryli w bursztynie znad Bałtyku doskonale zachowaną, skamieniałą gąsienicę. To pierwsze znalezisko larwy motyla w bursztynie znad Bałtyku. Larwa o długości około 6 milimetrów pozwoli badaczom na zdobycie wiedzy o ewolucji motyli.

Wyjątkowy kawałek bursztynu wydobyto z kopalni w miejscowości Jantarnyj w należącym do Rosji obwodzie kaliningradzkim. Zespół badaczy pod kierunkiem Axela Hausmanna nadał nowemu gatunkowi nazwę Eogeometer vadens, ponieważ należał on do rodziny motyli Geometridae, czyli miernikowcowatych. Gąsienice motyli z tej grupy przemieszczają się, "odmierzając" swoim ciałem kolejne odcinki terenu. Człon "vadens" oznacza "chodzący".

O swoim odkryciu w bursztynie naukowcy napisali w czasopiśmie "Scientific Reports". W skład zespołu wchodzi też Polak Artur Michalski, który w innym kawałku bursztynu odkrył kopulujące ćmy (zdjęcie na dole artykułu).

Motyle i ćmy rzadko zachowują się jako skamieniałości, ze względu na swoją delikatną budowę. Przed milionami lat Ziemię zamieszkiwały tysiące ich gatunków, które pozostaną nieznane nauce. Z okresu eocenu (trwającego od 56 do 34 milionów lat temu) pochodzi największa część zasobów bursztynu. Około 90 proc. światowych zapasów skamieniałej żywicy znajduje się w obwodzie kaliningradzkim.

Masz news, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3owvlv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3owvlv
Więcej tematów