Trwa ładowanie...
d2rb4ho
d2rb4ho

G-8 sfinansuje zniszczenie broni b. ZSRR

Przywódcy najpotężniejszych państw świata porozumieli się co do przekazania 20 mld dolarów na zniszczenie broni masowego rażenia byłego ZSRR, tak by nie dostała się w niepowołane ręce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2rb4ho

Na szczycie G-8 w kanadyjskim Kananaskis uzgodniono, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat na pomoc Rosji w zniszczeniu zapasów broni nuklearnej, biologicznej i chemicznej Stany Zjednoczone przekażą 10 mld dol., a drugie 10 - pozostali członkowie grupy.

Ostateczne porozumienie w tej sprawie przypieczętowali prezydenci George W. Bush i Władimir Putin na spotkaniu w cztery oczy. Putin obiecał, że Rosja podporządkuje się warunkom, na jakich otrzyma pomoc.

Zgodnie z propozycją, USA będą przekazywać Rosji po miliardzie dolarów rocznie przez 10 lat. Taką samą sumę będą przekazywać łącznie pozostali członkowie G-8 - poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel USA.

d2rb4ho

Rosja ze swej strony będzie musiała zapewnić ofiarodawcom dostęp do miejsc, w których będzie niszczona broń. Powinna też pozwolić swym partnerom na odpowiedni audyt i nadzór.

Porozumienie, silnie popierane przez USA, wpisuje się w szersze ramy współpracy Stanów Zjednoczonych z Rosją w takich sprawach międzynarodowych jak nierozprzestrzenianie broni jądrowej. Bush i Putin uzgodnili niedawno redukcję broni nuklearnej, przywódcy światowi obawiają się jednak, że może ona wpaść w ręce terrorystów.

Kwestia arsenałów, które mogą wpaść w ręce państw o złych intencjach, dotyczy całej ludzkości i decyzja została podjęta przez wszystkich prawie bez debaty - powiedział premier Włoch Silvio Berlusconi. (mag)

d2rb4ho

Podziel się opinią

Share

d2rb4ho

d2rb4ho
Więcej tematów