Trwa ładowanie...
d4gj4xg

G-8: jak pomóc Rosji zutylizować broń jądrową?

Państwa grupy G-8 rozważają projekt międzynarodowej pomocy finansowej dla Rosji na utylizację wycofanej z użycia broni jądrowej. Szczyt siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata oraz Rosji rozpoczął się w środę w Kananaskis w kanadyjskich Górach Skalistych.

d4gj4xg
d4gj4xg

Plan autorstwa Stanów Zjednoczonych i Niemiec przewiduje, że w ciągu 10 lat Rosja otrzyma na utylizację broni 20 mld dolarów: 10 mld od Ameryki, drugie 10 od pozostałych 6 państw uprzemysłowionych. Na razie nie wiadomo jednak, czy przystaną one na ten plan.

Wcześniej amerykański prezydent George W. Bush rozmawiał o tym projekcie z Gerhardem Schroedrem i Władimirem Putinem podczas majowej podróży do Berlina i do Moskwy.

Celem finansowa pomoc państw G-8 dla Rosji jest odcięcie terrorystom dostępu do odpadów jądrowych. Między Rosją, a ewentualnymi sponsorami pojawiają się jednak nieporozumienia dotyczące nadzoru nad programem. Podczas gdy Moskwa domaga się wyłącznej kontroli nad programem, państwa G-8 obawiają się nadużyć wynikających ze skorumpowanego systemu finansowego w Rosji. (jask)

d4gj4xg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gj4xg
Więcej tematów