Trwa ładowanie...
d2kqhsk

FŻP broni Beatę Szydło. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich: oni nie są reprezentantem naszej społeczności

Nie milkną echa na temat słów premier na terenie byłego obozu koncentracyjnego. Po fali krytyki w obronie Beaty Szydło stanęło Forum Żydów Polskich. Teraz do oświadczenia tej organizacji odniósł się Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.
Share
FŻP broni Beatę Szydło. Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich: oni nie są reprezentantem naszej społeczności
Źródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
d2kqhsk

Sprawa dotyczy słów, które padły podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

- Nie możemy dopuścić do tego, by ludzie oślepieni zbrodniczymi ideami odbierali innym prawo do życia. Wielkim zadaniem dla polityków, ale też wszystkich ludzi, jest aby tak straszliwe wydarzenia, które miały miejsce w Auschwitz i innych miejscach kaźni, nigdy więcej się nie powtórzyły. Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli – powiedziała Beata Szydło.
Przemówienie Beaty Szydło zostało odczytane jako nawiązanie do polityki rządu sprzeciwiającej się przyjmowaniu uchodźców.

Fala krytyki w Polsce i na świecie po słowach premier. Zobacz wideo

Później premier tłumaczyła, że "jej słowa w Oświęcimiu nie odnosiły się do emigrantów".

d2kqhsk

Komentarz z Forum Żydów Polskich ws. wypowiedzi Beaty Szydło

Głos w tej sprawie zabrał związany z Frondą Paweł Jędrzejewski. Według niego, wypowiedź Beaty Szydło jest jednoznaczna. Oznacza, że jeśli "demokratyczne państwo nie będzie bronić swoich obywateli, to przyjdzie jakieś totalitarne państwo z morderczą ideologią i ich wymorduje".

Na stronie Forum Żydów Polskich argumentował, że słowa premier mają sens właśnie w Auschwitz. "Międzywojenna Polska nie była w stanie obronić swoich obywateli (przede wszystkim Żydów) i III Rzesza wymordowała ich miliony. To się nie może powtórzyć" - wyjaśnił.

d2kqhsk

Forum Żydów Polskich to internetowa redakcja powstała w 2004 r., zrzeszająca osoby, które nie należą do innych organizacji.

Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich komentuje słowa Jędrzejewskiego

Teraz pojawił się komentarz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. Nie odnosi się on jednak do słów Szydło, tylko do wypowiedzi Forum Żydów Polskich.

Jak podała organizacja, "w związku z komentarzami na temat publikacji pochodzących z Forum Żydów Polskich, jakie pojawiły się ostatnio w radiu, telewizji i mediach społecznościowych, sugerującymi, że Forum reprezentuje społeczność polskich Żydów oświadczam, że zgodnie z polskim prawem i ustawą o stosunku Państwa do Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej ich oficjalnym reprezentantem jest Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce".

Wyjaśniono, że "Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich zrzesza uznane przez polskie państwo Gminy Żydowskie, a ZGWŻ jest ich przedstawicielem. Opinie przedstawione przez Forum Żydów Polskich nie są stanowiskiem Związku".

Oświadczenie wystosował Lesław Piszewski, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

d2kqhsk

Podziel się opinią

Share
d2kqhsk
d2kqhsk
Więcej tematów