Trwa ładowanie...

Forum Żydów Polskich zabrało głos ws. słów Beaty Szydło

Nie milkną echa wypowiedzi premier podczas obchodów 77. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz. Po fali krytyki nadeszły komentarze broniące Beaty Szydło.

Share
Forum Żydów Polskich zabrało głos ws. słów Beaty Szydło
Źródło: PAP
d46ps14

- Nie możemy dopuścić do tego, by ludzie oślepieni zbrodniczymi ideami odbierali innym prawo do życia. Wielkim zadaniem dla polityków, ale też wszystkich ludzi, jest aby tak straszliwe wydarzenia, które miały miejsce w Auschwitz i innych miejscach kaźni, nigdy więcej się nie powtórzyły. Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli – powiedziała Beata Szydło.

Słowa premier zostały odczytane jako nawiązanie do polityki rząduzostały odczytane jako nawiązanie do polityki rządu sprzeciwiającej się przyjmowaniu uchodźców. Jej wypowiedź zniesmaczyła prezesa Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich. Krzysztof Utkowski w rozmowie z Wirtualną Polską zwracał uwagę, że każde słowo podczas przemówienia w Auschwitz jest ważne. - To chyba jakiś skrót, zbitka myślowa, bardzo trudna do obrony – mówił.

d46ps14

Sławomir Sierakowski wypowiedź premier nazwał wielką kompromitacją. "A po słowach Beaty Szydło świat zapamięta Polskę jako kraj, który nie chce pomóc sierotom z Aleppo, mimo że Polska bez wyjątku pomagała wszystkim uciekającym Żydom" - stwierdził publicysta.

Komentarz z Forum Żydów Polskich

Głos w tej sprawie zabrał znawca judaizmu Paweł Jędrzejewski. Według niego wypowiedź Beaty Szydło jest jednoznaczna. Oznacza, że jeśli "demokratyczne państwo nie będzie bronić swoich obywateli, to przyjdzie jakieś totalitarne państwo z morderczą ideologią i ich wymorduje".

Na stronie Forum Żydów Polskich argumentuje, że słowa premier mają sens właśnie w Auschwitz. "Międzywojenna Polska nie była w stanie obronić swoich obywateli (przede wszystkim Żydów) i III Rzesza wymordowała ich miliony. To się nie może powtórzyć" – pisze Paweł Jędrzejewski.

Publicysta związany z Frondą dodaje, że krytyka słów Beaty Szydło to zwykła nagonka, która jest przykładem, jak "zaślepienie nienawiścią odbiera ludziom przyzwoitość".

d46ps14

Co to jest Forum Żydów Polskich?

Forum Żydów Polskich to internetowa redakcja powstała w 2004 r., zrzeszająca osoby, które nie należą do innych organizacji. Jak piszą twórcy Forum, jest to "miejsca w cyberprzestrzeni, które mogłoby stać się platformą dla wymiany informacji i opinii dla wszystkich Żydów w Polsce".

Źródło: fzp.net.pl, WP

d46ps14

Podziel się opinią

Share
d46ps14
d46ps14
Więcej tematów