Fundusze unijne - jak zacząć?

Fundusze unijne odgrywają kluczową rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym Polski. Są to pieniądze przekazywane przez Unię Europejską na ważne inwestycje w Polsce. Mówimy o ogromnej skali wsparcia. W latach 2021-2027 to 76 mld euro. Jak z nich korzystać? Na początek pomogą w tym 3 narzędzia: adresownik, mapa i instrukcja korzystania.

Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Poznaniu. Nowy projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich
Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Poznaniu. Nowy projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kaczmarczyk

17.09.2024 | aktual.: 04.11.2024 13:17

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Adresownik

Pod jakim adresem można znaleźć środki unijne na swoje przedsięwzięcie? Fundusze są podzielone na programy. W zależności od programu czy zakresu wsparcia środki unijne są realizowane przez różne ministerstwa, urzędy marszałkowskie i inne instytucje publiczne. Portal Funduszy Europejskich to strona, która zawiera wszystkie kluczowe informacje o zasadach, celach oraz instytucjach.

Mapa

Adres właściwej instytucji i programu to nie jedyna warstwa funduszowej mapy. Potrzeba jeszcze wiedzieć, jak trafić do interesującego nas tematu. Środki unijne są przeznaczane na bardzo różne cele. Jakie?

  • rozwój poszczególnych województw, ich gospodarek i mieszkańców - programy regionalne poszczególnych województw (regiony to aż 44 proc. wszystkich środków unijnych)

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Instrukcja

Sprawne poruszanie się po funduszowej mapie ułatwia dotarcie do właściwego źródła finansowania. Aby z niego skorzystać, warto znać podstawową instrukcję.

Pierwszy krok to przygotowanie projektu i złożenie wniosku o dofinansowanie w naborze wniosków. Ogłasza go instytucja odpowiedzialna za program lub jego część. Taki wniosek musi spełniać określone kryteria, a projekt powinien przyczyniać się do realizacji celów danego programu.

Każdy wniosek zawiera:

  • opis planowanych działań, zasobów niezbędnych do jego realizacji,
  • budżet ze szczegółowo rozpisanymi wydatkami,
  • wskaźniki, których osiągnięcie będzie oznaczać powodzenie projektu.

Jeżeli wniosek będzie oceniony pozytywnie, następuje podpisanie umowy i wypłata środków (często w kilku częściach, czasem w formie zaliczki, a czasem w formie refundacji już poniesionych wydatków).

Umowa to niewątpliwie sukces. Jest to jednocześnie zobowiązanie – od tego momentu beneficjent (czyli osoba lub podmiot, który otrzymał dofinansowanie) dysponuje środkami publicznymi. W kontaktach z administracją i w procesie realizacji projektu warto pamiętać o dwóch podstawowych sprawach - przestrzeganiu umowy i informowaniu o postępach projektu.

Więcej informacji o środkach unijnych znajduje się na Portalu Funduszy Europejskich oraz w Punktach Informacyjnych.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)