Fundusze Europejskie w walce ze smogiem. Polacy doceniają działania na rzecz czystego powietrza
Przez kilka ostatnich lat zanieczyszczenie powietrza, smog, regularnie przekraczane stany alarmowe ilości szkodliwych substancji w atmosferze każdej zimy są problemami, które wymagają skutecznych rozwiązań. Za niską jakość powietrza w Polsce w dużej mierze odpowiada sposób ogrzewania domów bazujący na urządzeniach niespełniających standardów ekologicznych i stosowanie paliw kopalnych tj. węgla czy oleju opałowego, które nie podlegają całkowitemu spalaniu, emitując do atmosfery związki chemiczne, groźne dla zdrowia i ekosystemu. Problem smogu dotyczy wielu państw europejskich, dlatego znaczna część środków z Funduszy Europejskich została przeznaczona na poprawę jakości powietrza, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków i wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Według badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski, ponad połowa Polaków dostrzega pozytywny wpływ projektów finansowanych z Funduszy Europejskich na poprawę jakości powietrza w kraju. Aż 58,3 proc. respondentów wskazało odpowiedzi "zdecydowanie tak" (16,5 proc.) oraz "raczej tak" (41,8 proc.).
Jednak 30,5 proc. badanych wyraziło sceptycyzm – odpowiedzi "raczej nie" (19,8 proc.) oraz "zdecydowanie nie" (10,7 proc.) wskazują, że wciąż istnieje grupa osób, które nie dostrzegają efektów realizowanych projektów. Dodatkowo 11,2 proc. respondentów nie zadeklarowało swojej opinii na ten temat.
Wyniki badania wskazują, że większość Polaków pozytywnie ocenia działania realizowane w ramach Funduszy Europejskich w kontekście poprawy jakości powietrza. Świadczy to o zauważalnych efektach inwestycji w takie projekty, jak wymiana pieców, rozwój ekologicznego transportu publicznego czy wspieranie odnawialnych źródeł energii.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 października 2024 roku metodami CATI i CAWI.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego