Świat"FT": sprzedaż Mistrali Rosji byłaby symbolem słabości Zachodu

"FT": sprzedaż Mistrali Rosji byłaby symbolem słabości Zachodu

Gdyby sfinalizowany został kontrakt w sprawie sprzedaży Rosji przez Francję okrętów desantowych Mistral, byłby to wymowny sygnał słabości Zachodu - pisze "Financial Times". Ocenia, że sojusznicy Francji powinni wspólnie znaleźć inne przeznaczenie dla okrętów.

"FT": sprzedaż Mistrali Rosji byłaby symbolem słabości Zachodu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | Simon Ghesquiere/Marine Nationale

Jak zauważa brytyjski dziennik w artykule redakcyjnym, od wybuchu kryzysu ukraińskiego kraje Unii Europejskiej nie były zgodne co do tego, jaki ciężar ekonomiczny są w stanie ponieść, aby powstrzymać agresję Rosji. W najbliższej perspektywie dylemat ma Francja, która jest w końcowej fazie realizacji wartego 1,2 mld euro kontraktu na sprzedaż okrętów.

"FT" przypomina, że zgodę na sprzedaż Rosji dwóch okrętów Mistral wydał w 2008 roku ówczesny prezydent Nicolas Sarkozy. Decyzja była od początku kontrowersyjna, a w tym samym roku prezydent Władimir Putin rozeźlił Zachód interwencją zbrojną w Gruzji. "Stany Zjednoczone natychmiast ostrzegły Francję, że sprzedaż umożliwiłaby Putinowi w większym stopniu wywieranie nacisków w bliskim sąsiedztwie Rosji" - zaznacza dziennik.

"Francja na wiele sposobów stara się usprawiedliwić transakcję. Twierdzi, że sprzedaje Kremlowi nieuzbrojone "cywilne kadłuby", który Rosja będzie musiała uzbroić własnymi systemami. O kupców alternatywnych będzie trudno, ponieważ Moskwa już zainstalowała na okrętach komponenty rosyjskiej produkcji" - podkreśla "Financial Times".

Jak dodaje, Francja może również argumentować, że wszystkie zachodnie kraje, w tym USA, starają się nałożyć na Rosję sankcje, które nie działałyby z mocą wsteczną ani nie naruszały krajowych interesów. Na przykład Stany Zjednoczone proponują nowy zestaw sankcji energetycznych przewidujących zakaz eksportu technologii do Rosji, ale na przyszłe projekty, a nie na istniejące.

"Problem Francji polega na tym, że w obliczu ostatnich czynów Putina, sprzedaż sprzętu byłaby znaczącym sygnałem zachodniej słabości. Rosja mogłaby wykorzystać te okręty, aby zagrozić swoim najbardziej narażonym sąsiadom czarnomorskim - Ukrainie i Gruzji oraz krajom bałtyckim wchodzącym w skład NATO. USA w sposób zrozumiały postrzegałyby to jako kolejny dowód na to, że Europa jest bardziej zainteresowana sprzedażą broni niż podtrzymaniem swojej części transatlantyckiej umowy w kwestii bezpieczeństwa w ramach NATO" - komentuje "FT".

Według dziennika sojusznicy Francji powinni uczestniczyć w wysiłkach na rzecz znalezienia innego przeznaczenia dla okrętów; być może UE i członkowie NATO mogliby rozważyć poniesienie części kosztów. Prezydent Francois Hollande natomiast powinien wykazać się taką samą stanowczością, jak w ubiegłym roku, kiedy odważnie wysłał francuskie wojska do Mali i Republiki Środkowoafrykańskiej. Jeśli sprzedaż zostanie sfinalizowana na jesieni, będzie to "niezatarty symbol francuskiej i europejskiej słabości wobec agresji Putina" - konkluduje "Financial Times".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)