Trwa ładowanie...

Fryzjerka, która nie chciała obsłużyć kobiety w hidżabie, stanęła przed sądem. Grozi jej więzienie

• Merete Hodne, która odmówiła obsłużenia kobiety noszącej hidżab, stanęła przed norweskim sądem
• Fryzjerka stwierdziła, że "ideologia islamu jest złem, a hidżab jest symbolem tej ideologii, tak samo jak swastyka jest symbolem nazizmu"
• Dodała, że gdyby zgodziła się obsłużyć muzułmankę, do salonu nie mieliby wstępu mężczyźni
• Malika Baya, której odmówiono obsługi: czuję się głęboko upokorzona takim traktowaniem
• Hodne grozi teraz do sześciu miesięcy więzienia

Share
Fryzjerka, która nie chciała obsłużyć kobiety w hidżabie, stanęła przed sądem. Grozi jej więzienie
Źródło: PAP, Fot: Sharifulin Valery
d2sby23

Fryzjerka, która w październiku 2015 r. nie wpuściła muzułmanki noszącej hidżab do swojego salonu w mieście Bryne na południowym zachodzie Norwegii, stanęła przed sądem. To pierwsza sprawa związana z noszeniem muzułmańskich nakryć głowy w tym kraju.

24-letnia Malika Baya miała wówczas usłyszeć od Merete Hodne, że "powinna pójść w inne miejsce, bo ona (Hodne) nie obsługuje takich osób" - wynika z aktu oskarżenia.

d2sby23

- Czuję się głęboko upokorzona takim traktowaniem w przestrzeni publicznej w moim własnym kraju - powiedziała Baya norweskiej prasie.

Sprawa trafiła do sądu Jaeren na zachodzie kraju, gdyż Hodne odmówiła zapłacenia prawie tysiąca euro grzywny z tytułu popełnienia aktu dyskryminacji religijnej. Grozi jej kara do sześciu miesięcy więzienia.

Norweskie media przedstawiają 47-letnią Hodne jako byłą działaczkę antyislamskich organizacji.

- Nie chcę tego zła w miejscu, w którym to ja jestem szefem. Tym złem jest ideologia islamu, mahometanizm, a hidżab jest symbolem tej ideologii, tak samo jak swastyka jest symbolem nazizmu - oświadczyła fryzjerka w telewizji TV2. Dodała, że gdyby zgodziła się obsłużyć muzułmankę, do salonu nie mieliby wstępu mężczyźni, ponieważ ci mogliby zobaczyć jej włosy.

d2sby23

Podziel się opinią

Share
d2sby23
d2sby23
Więcej tematów