ŚwiatFryz Partenonu był błękitny, czerwony i zielony

Fryz Partenonu był błękitny, czerwony i zielony

Oślepiająco jasny na wszystkich kartkach
pocztowych i zdjęciach Partenon w Atenach był w starożytności
kolorowy - malowany na błękitno, czerwono i zielono -
poinformowała archeolog odpowiedzialna za konserwację
świątyni.

24.02.2006 | aktual.: 27.02.2006 18:16

Niedawne oczyszczanie laserem odsłoniło ślady hematytu (czerwieni), błękitu egipskiego i malachitu-azurytu (lazurowej zieleni) na rzeźbach zachodniego fryzu - powiedziała Evi Papakonstantinu-Zioti.

O ile ślady dwóch pierwszych odkrytych kolorów znajdowano również w innych częściach świątyni, to malachit-azuryt znaleziono tylko podczas tego ostatniego zabiegu konserwatorskiego - dodała archeolog. Jest wysoce prawdopodobne, biorąc pod uwagę świadectwa pisane z czasów starożytnych, że również kolumny Partenonu były kolorowe. Błękit egipski to trwały barwnik, pierwszy w dziejach uzyskiwany syntetycznie już w starożytnym Egipcie, Mezopotamii i Rzymie.

Natomiast lazurowy, sproszkowany azuryt był używany jako niebieska farba, która zmieniała barwę na zieloną, ponieważ azuryt przekształca się w malachit. Od 1987 r. archeologowie starają się naprawić szkody, jakie marmurom świątyni wyrządzają deszcze i zanieczyszczenie powietrza. Odnowa Partenonu powinna teoretycznie zakończyć się w 2009 r.

Partenon, zbudowany z białego marmuru blisko 2400 lat temu, to najważniejsza świątynia na Akropolu ateńskim, poświęcona patronce miasta. Mieścił się w nim słynny 12-metrowej wysokości posąg Ateny Partenos (Ateny Dziewicy) ze złota i kości słoniowej, dłuta Fidiasza. Ściany świątyni zdobił ciągły fryz z reliefami, tzw. fryz Panatenajski, ukazujący procesję ku czci Ateny, w której bierze udział ponad 400 postaci ludzkich i 200 zwierzęcych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)