Trwa ładowanie...

Francuzi postawią pomnik Janowi Pawłowi II

Przed bazyliką Notre Dame de Fourviere w Lyonie zostanie wzniesiony za kilka miesięcy pomnik Jana Pawła II - poinformowały lokalne media. Monument ma uczcić 25. rocznicę wizyty polskiego papieża w tej metropolii południowo-wschodniej Francji.

Francuzi postawią pomnik Janowi Pawłowi IIŹródło: AFP
d22lwy8
d22lwy8

Według lokalnej gazety "Le Progres", wykuta w brązie figura Jana Pawła II, wysokości ponad 3 metrów (wraz z cokołem - około 4,5 metra) stanie 5 października na wzgórzu przed słynną lyońską bazyliką maryjną. Rzeźbę będzie można dostrzec z dużej odległości, stojąc u stóp wzgórza.

Z inicjatywą postawienia pomnika papieżowi wystąpiła zarządzająca terenem lyońskiej bazyliki Fundacja Fourviere.

Jej przewodniczący Jean-Dominique Durand wyjaśnił gazecie, że chciał w ten sposób upamiętnić przypadającą w tym roku 25. rocznicę wizyty papieża w Lyonie oraz jego zapowiedzi, w trakcie tego pobytu, pierwszego spotkania międzyreligijnego w Asyżu.

Jury pod wodzą miejscowych władz kościelnych w wyniku konkursu powierzyło realizację pomnika francuskiej rzeźbiarce Elisabeth Cibot. Pokonała ona siedmiu konkurentów.

d22lwy8

Według "Le Progres" praca nad pomnikiem w paryskim warsztacie zakończy się na początku maja. Jak podkreślił Durand, projekt monumentu zrobił na jurorach ogromne wrażenie, gdyż "uchwycił on bardzo dobrze dynamizm Jana Pawła II".

Sama Cibot, twórczyni m.in. monumentu Charles'a de Gaulle'a w podparyskim Drancy, wyjawiła lokalnej prasie, że podjęła się ambitnego projektu m.in. dlatego, że jej babka była Polką i wielbicielką Jana Pawła II.

Inicjatorzy podkreślają, że rzeźba papieża stanie na terenie kościelnym, więc nie była konieczna zgoda władz miejskich na jej wzniesienie.

Koszty pomnika, szacowane na 200 tys. euro, mają być, według Fundacji Fourviere, pokryte wyłącznie dzięki darom prywatnych donatorów we Francji i na całym świecie.

d22lwy8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22lwy8
Więcej tematów