Trwa ładowanie...

Francois Hollande rezygnuje ze startu w wyborach prezydenckich

• Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział, że nie będzie startował w wyborach prezydenckich
• Prezydent Francji poinformował o tym w telewizyjnym orędziu

Share
Francois Hollande rezygnuje ze startu w wyborach prezydenckichŹródło: AFP, fot: STEPHANE DE SAKUTIN
d31gac4

Socjalistyczny prezydent Francji Francois Hollande ogłosił, że nie będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach szefa państwa na wiosnę 2017 roku. Hollande sprawuje władzę od 2012 roku.

Poinformował o tym sam zainteresowany w telewizyjnym orędziu do narodu

To zaskakująca decyzja, która otwiera debatę w sprawie wyłonienia kandydata lewicy na prezydenta - zauważa agencja Reutera. Hollande ma kiepskie wyniki w sondażach. Pozytywnie ocenia go jedynie około 14 procent obywateli, a krytyka płynie również z jego własnej partii.

d31gac4

Według badania z wtorku dla telewizji RTL, LCI i dziennika "Le Figaro", największe szanse na objęcie urzędu ma Francois Fillon, kandydat centroprawicy. W zależności od tego, kto będzie kandydował z ramienia lewicy, Francois Fillon może liczyć w pierwszej turze na 28-31 proc. głosów.

Marine Le Pen, kandydatka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, w przyszłorocznych wyborach prezydenckich we Francji może liczyć na 23-25 proc. głosów, natomiast były minister gospodarki Emmanuel Macron - na 13-17 proc. Na Hollande'a chciało głosować tylko 7,5-14 proc. ankietowanych.

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w przyszłym roku. W poprzednich wyborach, w 2012 roku, Hollande startował z ramienia socjalistów, pokonując republikanina Nicolasa Sarkozy'ego.

d31gac4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31gac4
d31gac4
Więcej tematów