ŚwiatFrancja w gotowości. Pełna mobilizacja nuklearna to ostrzeżenie dla Kremla

Francja w gotowości. Pełna mobilizacja nuklearna to ostrzeżenie dla Kremla

Trzy z czterech francuskich okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi zostały wysłane na morze. To pierwszy raz, gdy tamtejsza armia aktywizuje większość swojego potencjału odwetowego, przygotowywanego na wypadek nuklearnego ataku.

Trzy francuskie jednostki wyszły w morze
Trzy francuskie jednostki wyszły w morze
Źródło zdjęć: © East News | MIKAEL MAZELLA

Zwykle tylko jednostka Triomphant, uzbrojona w 16 pocisków balistycznych, wystrzeliwanych z okrętów podwodnych była wysyłana na ćwiczebne patrole. Jak sugeruje portal thedrive.com, uruchomienie francuskiego systemu odstraszania nuklearnego wydaje się być sygnałem dla Rosji. To skutek obaw, że broń nuklearna może być częścią planów Kremla.

"Telegramme", lokalna gazeta wydawana w bretońskim mieście portowym Brest, poinformowała o aktywności bojowych jednostek morskich. Opuściły one swoją bazę na półwyspie Île Longue i dołączyły do łodzi, która była już na patrolu na Atlantyku.

Okręty francuskiej marynarki wojennej - "Le Triomphant", "Le Téméraire", "Le Vigilant" i "Le Terrible" - mają na pokładach po 16 najnowszych pocisków SLBM M51. Ich zasięg szacuje się na ponad 6000 mil, a wydajność na około 100 kiloton.

Francuzi mają nadzieję, że wysłanie tych jednostek na patrole będzie sygnałem dla Moskwy, że ewentualny atak nuklearny nie pozostanie bez odpowiedzi. To szczególnie ważne teraz, gdy Kreml wysyła informacje, że nie zawaha się użyć jądrowego potencjału, gdy pojawi się "zagrożenie egzystencjalne" dla Rosji.

Według ekspertów, do takiego fatalnego układu zdarzeń może dojść z uwagi na to, że dyktator odnosi porażki. W akcie desperacji Rosja może zastosować "ograniczony" atak nuklearny w nadziei, że zszokuje przeciwnika i chociaż częściowo zrealizuje swój plan.

Francja w gotowości. Pełna mobilizacja nuklearna to ostrzeżenie dla Kremla

Prezydent Władimir Putin również postawił rosyjskie strategiczne siły nuklearne w stan gotowości. Rosyjski dyktator oficjalnie uzasadniał ten krok nieprzyjaznymi działania krajów zachodnich przeciwko Moskwie.

W odpowiedzi, jak podaje portal, Francja przeprowadziła udany test swojej najnowszej broni nuklearnej. Naddźwiękowy pocisk ASMP-A został wystrzelony z myśliwca Rafale, lecącego z bazy francuskich sił powietrznych w Cazaux. ASMP-A ma silnik strumieniowy, który rozpędza go do prędkości do 3 Macha, a jego zasięg wynosi ponad 300 mil. Przenosi 300-kilotonową głowicę.

Wybrane dla Ciebie