Trwa ładowanie...
d3xob7o

Francja. Pożar w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes. Kilka godzin trwała walka z ogniem

"Poważny pożar" wybuchł rano w katedrze Saint-Pierre i Saint Paul w Nantes - poinformowała straż pożarna w departamencie Loara Atlantycka na zachodzie Francji, na którą powołuje się agencja AFP. Świątynia znana jest z największego witraża we Francji. Według świadków pożar wybuchł po godz. 7 nad ranem w sobotę. Na miejscu z ogniem walczyli strażacy, po kilku godzinach pożar został opanowany.
Share
Francja. Pożar w katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes
Francja. Pożar w katedrze św. Piotra i Pawła w NantesŹródło: East News
d3xob7o

"To poważny pożar" - poinformowało wczesnym rankiem AFP centrum operacyjne ds. pożarów i ratownictwa Codis. Służby pożarnicze zostały zaalarmowane w sobotę o godz. 7.44, na miejsce wysłano 60 strażaków. Ci walczyli z ogniem kilka godzin, po godz. 11 pożar opanowano.

W mediach społecznościowych można zobaczyć zdjęcia i nagrania płonącej katedry.

Katedra św. Piotra i Pawła w Nantes to świątynia wybudowana w stylu gotyckim. Powstawała ponad 400 lat, od 1434 roku. W czasie Rewolucji Francuskiej kościół zamknięto i przywrócono katolikom dopiero w 1802 roku.

d3xob7o

Kościół płonął nie po raz pierwszy. W 1972 roku na dachu katedry wybuchł wielki pożar, który zniszczył dużą część zabytkowego wyposażenia. Wnętrze wymagało rekonstrukcji, a w oryginale zachowano jedynie barokową drewnianą ambonę.

Nie są jasne przyczyny pożaru, który wybuch w sobotę nad ranem. Jak przekazała straż pożarna w departamencie Loara Atlantycka na zachodzie Francji, był to "poważny pożar".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xob7o

Podziel się opinią

Share
d3xob7o
d3xob7o
Więcej tematów