Trwa ładowanie...

Francja. Plac przed katedrą Notre-Dame w Paryżu znowu otwarty dla turystów

W niedzielę plac przed katedrą Notre-Dame w Paryżu został znowu otwarty dla turystów. Władze miasta zdecydowały o usunięciu barier, które go otaczały. Sama katedra ma zostać odnowiona do 2024 r. po pożarze, który ją zniszczył rok temu.

Share
Francja. Plac przed katedrą Notre-Dame w Paryżu znowu otwarty dla turystów
Źródło: Getty Images
dc2tl5s

W niedzielę zniknęły wysokie, metalowe bariery otaczające plac przed katedrą Notre-Dame, które pojawiły się tam po jej pożarze w kwietniu 2019 r. Oznacza to, że turyści będą znowu mogli zobaczyć ją z bliska i ocenić zniszczenia jakich dokonał ogień.

- Notre-Dame jest duszą Paryża. To prawie jak jej odrodzenie- powiedziała burmistrz Paryża Anne Hidalgo podczas krótkiego przemówienia do dziennikarzy podczas otwarcia placu. Cytuje ją agencja AFP, która o tym napisała w niedzielę. Burmistrzowi Paryża towarzyszył rektor katedry Patrick Chauvet.

Monumentalna fasada i wejścia pozostają jednak nadal otoczone przez specjalne bariery. Wynika to z przygotowań do wznowienia prac konserwatorskich, które zostały przerwane przez epidemię koronanwirusa we Francji. Ale obostrzenia zostały właśnie złagodzone, co oznacza że prace, które mają przywrócić dawny blask temu zabytkowi, rozpoczną się na nowo. Pomimo tych opóźnień prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie zapewnił, że przywrócenie dawnej świetności katedrze Notre-Dame zostanie zakończone w 2024 r.

Zobacz wideo: Wybory 2020. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/rafal-trzaskowski-6030162878858369c">Rafał Trzaskowski</a> krytykuje <a href="https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-6032693944562305c">Andrzeja Dudę</a>. "Prezydent nie podejmuje prawdziwych działań"

Najpierw robotnicy muszą jeszcze usunąć splątaną sieć metalowych rusztowań, które stopiły się w ogniu, który wybuchł podczas prac konserwatorskich na dachu katedry. Metalowe rurki muszą zostać oczyszczone, aby można było zainstalować bardziej trwały, tymczasowy dach. Ma on chronić bezcenne dzieła sztuki katedry przed deszczem. Dopiero po jego zainstalowaniu mają ruszyć właściwe prace renowacyjne. Mają się one rozpocząć dopiero w przyszłym roku.

Pożar katedry Notre-Dame wybuchł 15 kwietnia 2019 r., co miliony ludzi na całym świecie na żywo śledziło w telewizji. Ogień zniszczył prawie całkowicie tę XIII-wieczną budowlę.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dc2tl5s

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc2tl5s
dc2tl5s
Więcej tematów