Franciszek zaostrza prawo kanoniczne dotyczące przestępstw seksualnych
Papież Franciszek wykonał kolejny krok w stronę zaostrzenia przepisów prawa kanonicznego dotyczącego przestępstw seksualnych. Od teraz kary i sankcje będą nakładane również na osoby świeckie, którym udowodnione zostaną tego typu czyny.
01.06.2021 14:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Reforma prawa kanonicznego, pod którą we wtorek złożył podpis papież Franciszek, powstawała przez blisko 10 lat. Wprowadzone zmiany zawarte są w dokumencie o nazwie "Pascite Gregem Dei" (Paście owczarnię Bożą). Wejdą one w życie od 8 grudnia.
Przestępstwa przeciwko godności człowieka
W świetle wprowadzonych zmian przestępstwa seksualne będą traktowane w prawie kanonicznym jako wykroczenia przeciwko godności człowieka. Dotyczy to zarówno wykorzystywania seksualnego nieletnich jak osób dorosłych. Co więcej, nowe zapisy stanowią, że karom i sankcjom z tytułu popełnienia takich przestępstw będą podlegać w Kościele nie tylko osoby duchowne, lecz także świeckie.
O zmianach w kodeksie prawa kanonicznego mówił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych arcybiskup Filippo Iannone. - Pojawienie się wewnątrz wspólnot niektórych nieprawidłowych sytuacji, ale przede wszystkim ostatnie skandale w wyniku bulwersujących i ciężkich epizodów pedofilii wzmocniło potrzebę wzmocnienia karnego prawa kanonicznego - stwierdził.
Wśród przewidzianych w nowych przepisach sankcji znalazły się grzywny, konieczność wypłaty zadośćuczynienia oraz pozbawienie całości lub części wynagrodzenia kościelnego.
Poza paragrafami dotyczącymi przestępstw na tle seksualnym w kodeksie znajdą się również nowe przepisy dotyczące naruszenia tajemnicy papieskiej, zaniedbania obowiązku wykonania kary lub dekretu oraz zawiadomienia o przestępstwie, a także złego zarządzania dobrami. Ponadto do listy przestępstw dodana została np. "próba wyświęcenia kobiety".