Trwa ładowanie...
d3u6lok
07-11-2003 15:30

FOZZ: Żemek sterowany przez służby specjalne?

Zeznający w procesie w sprawie Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego świadek, który niegdyś był przełożonym Grzegorza Żemka - głównego oskarżonego - ujawnił wiele finansowych nieprawidłowości, jakich dopuszczał się Żemek.

d3u6lok
d3u6lok

80-letni Stanisław Zdzitowiecki zeznał, że operacje, które prowadził Żemek były sterowane przez służby specjalne.

Świadek był w 1985 r. dyrektorem oddziału Banku Handlowego w Luksemburgu. Jego podwładnym był wtedy Grzegorz Żemek, ktory nadzorował wydział kredytów. Zdzitowiecki zeznał, że w 1988 r. odkrył, iż Żemek przekracza swoje uprawnienia i bez zgody przełożonego dopuszcza się nielegalnych operacji finansowych. Miały one polegać - według zeznającego - na wystawianiu na rzecz zagranicznych firm dokumentów, które gwarantowały tym firmom lub spółkom handlowym wypłatę wielomilionowych kwot w dolarach lub frankach belgijskich przez Bank Handlowy w Luksemburgu. Jedna z firm była zarejestrowana w Wenezueli.

Zdaniem Zdzitowieckiego było to przestępstwo, gdyż Grzegorz Żemek dokonywał tych operacji samowolnie, bez upoważnienia szefów. Jak wyjaśniał, o "kłopotach z Żemkiem" i związanej z tym obawie o bezpieczeństwo BHI w Luksemburgu, kilkakrotnie informował władze Banku w Warszawie oraz MSW. W tym celu przyjechał nawet do Warszawy. Świadek zeznał, że wówczas prezes Banku Handlowego zorganizował spotkanie z udziałem trzech oficerów z Wojskowych Służb Informacjnych i Służby Bezpieczeństwa. Podczas spotkania oficerowie ci mieli powiedzieć Zdzitowieckiemu, żeby "nie mieszał się w to co robi Żemek, odczepił się od niego, bo operacje, którymi zajmuje się Grzegorz Żemek są potrzebne pewnemu kręgowi osób w kraju".

Świadek miał także dowiedzieć się, że działania Żemka mają na celu wykup polskiego długu w bankach zachodnich. "Na ten cel, według mnie, Żemek wydał ponad 2 miliony 500 tysięcy dolarów należących do BH w Luksemburgu i do tej pory tej sumy nie zwrocił. A zatem Żemek samowolnie dysponował środkami banku, bez zgody dyrekcji, jakby to były jego prywatne pieniądze" - stwierdził, dodając, że po 1988 r. zauważył nagły wzrost stopy życiowej rodziny Grzegorza Żemka, nieproporcjonalny do zarobków w banku.

d3u6lok

Świadek dodał, że upominany przez niego Grzegorz Żemek pokrętnie tłumaczył się, ale nadal prowadził "pozabankowe" operacje finansowe. Ponadto były szef BH w Luksemburgu stwierdził, że jest przekonany, iż Grzegorz Żemek po odejściu z banku w Luksemburgu kontynuował - jak to określił świadek - przestępczą działalność w FOZZ-ie, bo tam nic go nie ograniczało.

Stanisław Zdzitowiecki nie chciał poza salą rozpraw rozmawiać z dziennikarzami na temat FOZZ i Grzegorza Żemka. Powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nie zgadza się na nagranie komentarza w tej sprawie, bo nie chce "żeby spadła mu głowa".

Oskarżony Grzegorz Żemek również z obawy o własne bezpieczeństwo. Jak stwierdził - poprosił dziś o wyłączenie jawności części rozprawy. Sąd przystał na prośbę oskarżonego.

"Mam sądowi do przekazania pewną informację, ale zrobię to bez udzialu prasy. Chodzi o reperkusje, które mają związek z moimi ostatnimi wypowiedziami na temat FOZZ" - argumentował Żemek.

Na poprzedniej rozprawie oskarżony powiedział, że całą operację FOZZ prowadziły WSI i SB.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj