WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Flagi Unii Europejskiej opuszczone do połowy masztu

Na znak żałoby po katastrofie samolotu prezydenckiego, w której zginął Lech Kaczyński i towarzyszące mu osoby, decyzją szefa KE Jose Barroso flagi Unii Europejskiej przed Komisją Europejską w Brukseli zostały opuszczone do połowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zdecydował o opuszczeniu na znak żałoby flag Unii Europejskiej przed główną siedzibą KE. To symboliczny gest, którym Komisja Europejska chce się połączyć w bólu i cierpieniu z Polakami - powiedział wiceszef gabinetu komisarza ds. budżetu Janusza Lewandowskiego, Piotr Serafin.

27 flag Unii Europejskiej przed KE zostało opuszczonych dokładnie o godzinie 17.30 do odwołania.

Podobnie, jak poinformowała rzeczniczka przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka Inga Rosińska, do połowy została opuszczona flaga Polski oraz flaga Unii Europejskiej przed europarlamentem w Brukseli. W sobotę kondolencje i wyrazy poparcia dla Polski z powodu tragicznej śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego składali szefowie najważniejszych unijnych instytucji.

WP

Jose Barroso podkreślił, że Lech Kaczyński był prawdziwym polskim patriotą, jednocześnie oddanym UE. - Współpracowałem bardzo blisko z prezydentem Kaczyńskim w duchu lojalności i darzyłem go szacunkiem jako prawdziwego polskiego patriotę, który jednocześnie był bardzo oddany Unii Europejskiej, a także takim wartościom jak wolność i solidarność - oświadczył Barroso.

Wyrazy wsparcia dla Polaków w imieniu Unii Europejskiej w tych bolesnych okolicznościach złożył też przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Polska straciła wielkiego patriotę i głowę państwa. Jego politycznym zobowiązaniem była służba polskiemu narodowi - podkreślił Van Rompuy. Kondolencje na ręce premiera Polski oraz marszałków sejmu i senatu złożył też Jerzy Buzek, w imieniu całego europarlamentu. - To niewyobrażalna katastrofa w skali Europy. Nigdy jeszcze nie zginęło tak wiele osób pełniących najwyższe funkcje w Polsce, wybranych przez obywateli jednego z państw Europy, według reguł demokracji. Pełnili służbę w imieniu obywateli - podkreślił. Osobne kondolencje złożyli w imieniu europosłów szefowie grup i partii politycznych.

Specjalne oświadczenie wydała też wiceprzewodnicząca KE, szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oraz komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.

- W tragicznej godzinie dla mojego kraju łączę się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi pogrążonymi w żałobie. Dzisiaj odeszli od nas prezydent Lech Kaczyński i wielu innych patriotów z heroicznego pokolenia "Solidarności". Odeszli moi przyjaciele... - oświadczył Janusz Lewandowski.

WP

W Brukseli o godz. 20 w kościele dominikanów w dzielnicy europejskiej odbędzie się msza żałobna w intencji ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego. Kolejna zostanie odprawiona w niedzielę po południu w głównym kościele brukselskiej Polonii, Notre-Dame de la Chapelle. Pod polską ambasadą w Brukseli od godzin porannych gromadzili się pogrążeni w smutku Polacy.

Inga Czerny

Polub WP Wiadomości
WP
WP