Flagi UPA na Rosomakach? Szef MON pisze o prowokacji
"Flagi UPA na dostarczonych przez Polskę ukraińskiej armii transporterach opancerzonych Rosomak to prowokacja, która nie powinna mieć miejsca" - napisał w mediach społecznościowych szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Szef resortu obrony dodał, że polecił "pilną interwencję u ukraińskiego attaché w Warszawie, celem wyjaśnienia sprawy".
Chodzi o nagranie opublikowane w sieci przez ukraińskie kanały. Widać na nim dwa pojazdy, nad którymi powiewa flaga Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) była zbrojnym ramieniem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B), działającym w latach 1942–1956. Jej głównym celem była walka o niepodległe państwo ukraińskie, prowadząca zarówno przeciwko Związkowi Radzieckiemu, Niemcom, Polsce, jak i innym siłom uznawanym za wrogów Ukrainy.
Głównym celem UPA była budowa niepodległego, etnicznie czystego państwa ukraińskiego. Organizacja ta działała zgodnie z ideologią nacjonalistyczną głoszoną przez frakcję OUN-B kierowaną przez Stepana Banderę. Walczyła z wszelkimi grupami uznawanymi za przeszkodę w realizacji tego celu.
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów działalności UPA są czystki etniczne na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, przeprowadzone w latach 1943–1945. UPA dokonała masowych mordów na polskiej ludności cywilnej, które miały na celu usunięcie Polaków z terenów uznawanych za ukraińskie. Szacuje się, że w wyniku tych działań zginęło od 50 tys. do 100 tys. Polaków. Zbrodnie te były brutalne i powszechnie uznawane za ludobójstwo.
O ile dla polskiej strony była to zbrodnia ludobójstwa (masowa i zorganizowana), o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRS), a nie antypolskie.
Współczesne postrzeganie UPA w Ukrainie jest częścią szerszego procesu budowania tożsamości narodowej, zwłaszcza w kontekście konfliktu z Rosją. Dla wielu Ukraińców UPA symbolizuje walkę o niepodległość, ale dla innych – zarówno w Ukrainie, jak i poza nią – pozostaje organizacją odpowiedzialną za zbrodnie wojenne.